Dwór w Węgrach
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Węgry

Niewielka wieś w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Liczy około 250 mieszkańców. Miejscowość znana od XV wieku, pierwsza wzmianka pojawia się w 1411 roku. Była własnością m. in. rodziny Węgierskich, Sieroszewickich, Gorzeńskich oraz zasłużonego rodu Niemojowskich.

W połowie XVI wieku wieś była podzielona na dwie części, taki podział zaniknął dopiero na początku XX wieku za sprawą Wincentego Niemojowskiego. Od 1916 roku gospodarzył tutaj Jerzy Niemojowski z Chotowa, a po jego śmierci w 1925 roku Maria Stella z Czarneckich Niemojowska. Samodzielną dziedziczką dwa lata później została córka Maria Bożena- jako, że była niepełnoletnia jej opiekunem był Mieczysław Niemojowski.

Dwór

Dwór pochodzący z 1 połowy XIX wieku wzniesiony prawdopodobnie dla Węgierskich, użytkowany następnie przez Niemojowskich. Pod koniec XX wieku powiększony o bezstylowe przybudówki. Obiekt murowany z cegły na kamiennej podmurówce, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem, które służy obecnie jako strych. Korpus główny na rzucie prostokąta, na osi znajdował się pierwotnie wgłębny ganek wsparty na drewnianych kolumienkach, obecnie słabo czytelny z uwagi na przebudowę. Obiekt zdewastowany poprzez nieumiejętnie prowadzone remonty. Obecnie zamieszkały, dawno już utracił  swój urok. Częściowo dostępny z zewnątrz. W otoczeniu dworu liczne garaże, składziki itp. Park krajobrazowy silnie przetrzebiony i niedostępny.

Stajnia.

Stajnia pochodząca z 1878 roku. Obiekt niestety już nie istnieje- został rozebrany.

Nieistniejąca już stajnia w miejscowości Węgry

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version