Dwór w Więckowicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Więckowice

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Dopiewo. Na kartach historii Więckowice pojawiają się w 1387 roku. Od XIV aż do XVI wieku miejscowość należała do rodziny Więckowskich, w kolejnym stuleciu do Zbijewskich, od 1699 roku do Bielińskich, a następnie do Drwęskich. Roch Drwęski sprzedał Więckowice Andrzejowi Turno. Kolejnym zacnym rodem gospodarującym na tych włościach w latach 1825–1832 byli Mycielscy. Po nich, aż do wybuchu II wojny światowej, właścicielami wsi byli Brezowie. Ta rodzina, dla której patriotyzm był nieodzowną częścią codziennego życia, w listopadzie 1918 roku zainicjowała akcję rozbrajania Niemców na trakcie bukowskim w kierunku Poznania.

Dwór

Pierwotny dwór powstał w tym miejscu zapewne jeszcze w XVIII wieki dla rodziny Bielińskich. Następnie rezydencja, po przebudowie i rozbudowie w trzeciej ćwierci XIX wieku dla Brezów, uzyskała bardziej pałacowy charakter. Pierwotny korpus główny został rozbudowany o symetryczne, piętrowe skrzydła. W efekcie dom ma nietypowy kształt litery U w tzw. podkowę. Pomiędzy skrzydłami powstał niewielki ogrodzony dziedziniec. Po II wojnie światowej rezydencja pełniła różne społecznie użyteczne funkcje, dzisiaj stoi opuszczona i powoli niszczeje. Nie tak dawno część budynku wykorzystywano jako miejsce modlitwy- czy tak jest do teraz? Trudno stwierdzić, ponieważ całość sprawia raczej przygnębiające wrażenie, brak także jakiegokolwiek oznaczenia lub informacji. Funkcja sakralna obiektu to nie nowość, prywatna kaplica dworska będąca pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Przedziwnej powstała już w 1893 roku. Wokół roztacza się dostępny, lecz zdziczały park krajobrazowy założony przez Mariana Czapskiego.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version