Dwór w Wierzenicy
dwór,  kościół drewniany,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wierzenica

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Swarzędz. Pierwsze informacje o Wierzenicy, określanej pierwotnie jako „Vereniz”, pojawiają się w 1154 roku. Do dzisiaj zachował się ten prawie 900-letni dokument wspominający o dziedzicu Zbituli z rodu Pałuków. Tutejsza parafia istnieje od XIII wieku. Wśród wielu właścicieli majątku koniecznie trzeba wspomnieć o Cieszkowskich oraz Raczyńskich. W 1926 majątek liczył 1380 ha i posiadał gorzelnię. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Dwór

Dwór powstały w pierwszej połowie XIX wieku dla rodziny Cieszkowskich. Jest to parterowy, lecz rozłożysty obiekt o wymiarach elewacji długiej na ok. 35 metrów. Zlokalizowano go na szczycie wysokiej skarpy, dzięki czemu prezentuje się wprost wspaniale. Oczywiście na obraz całości ma wpływ rewelacyjny stan techniczny, który jest zasługą obecnego właściciela. W latach 80. XX wieku rezydencja została częściowo przebudowana bez poszanowania zabytkowej formy, co na szczęście udało się naprawić podczas ostatniego remontu. Biel ścian aż bije po oczach- milo oglądać tak zadbane dwory. Wokół roztacza się niewielki, bo 3,5 ha park krajobrazowy.

Warto wspomnieć, iż za Cieszkowskich dwór kilkukrotnie odwiedzał hrabia Zygmunt Krasiński, jeden z trójcy wieszczów polskiego romantyzmu. Na elewacji frontowej umieszczono tablicę pamiątkową przyjaciela Krasińskiego, czyli Augusta Cieszkowskiego- zasłużonego ziemianina, ekonomisty i działacza społecznego oraz politycznego. Był ponadto jednym z założycieli Ligi Narodowej Polskiej oraz współtwórcą Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Rozmowy tych dwóch wybitnych Polaków nazywane były „Wierzeniczeniami”. Bywali tutaj także m.in. prymas August Hlond, Hipolit Cegielski, Tytus Działyński, Delfina Potocka czy Teofil Lenartowicz. Do II wojny światowej we wnętrzu budynku mieściła się biblioteka z ok. 40 tys. woluminów, lecz niestety uległa rozproszeniu.

Według danych dostępnych na oficjalnej stronie dworu jest on niedostępy dla turystów indywidualnych, ale można go wynająć na imprezy okolicznościowe lub sesje zdjęciowe.

Kościół

Drewniana świątynia wzniesiona w XVI wieku- należy więc do jednych z najstarszych drewnianych obiektów sakralnych Wielkopolski. Prezbiterium oraz nawa datowane są na 1589 rok. W XVII wieku dobudowano zakrystię a w następnym stuleciu dzwonnicę. Mauzoleum rodziny Cieszkowskich powstało w latach 30. XX wieku według projektu Mariana Adrzejewskiego. Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z przełomu XVII i XVIII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA