Cmentarz w Wierzonce
dwór,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wierzonka

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Swarzędz. Miejscowość na kartach historii pojawia się od połowy XIII wieku jako własność klasztoru w Owińskach. Cysterki od wieków dzierżawiły wieś różnym osobom, aż do formalnej kasaty zakonu w 1821 roku, a wcześniej, bo w 1797 roku konfiskaty majątku. W międzyczasie wieś przeszła we władanie niemieckiej rodziny von Treskow, którzy mieli swoją posiadłość właśnie w Owińskach. Rodzina ta korzystnie nabywała pocysterskie dobra i zrobiła na tym interes życia. Wierzonkę najpierw nabył Zygmunt Otto, a po jego śmierci w 1825 roku wieś przeszła we władanie syna- Ludwiga Augusta. To wówczas powstało leśnictwo nazywane Ludwikowem ze sporym folwarkiem. W 1926 roku na majętność Wierzonka składały się folwarki Karłowice, Mielno i wspomniane Ludwikowo oraz Kowalskie. Łączny areał wynosił 2512 ha i przynosił 5907 talarów czystego dochodu gruntowego.  Ostatnimi przedwojennymi gospodarzami wsi byli Angelika i Hugon von Treskow.

Dzisiejsza Wierzonka to urokliwa miejscowość położona na skraju Puszczy Zielonki w otoczeniu bujnych lasów i okazałych stawów. Historia niemieckiego rodu von Treskow i ślady po ich dawnym bogactwie tworzą ciekawe zestawienie ze współczesną zabudową wsi.

Zbiornik wodny w Wierzonce
Zbiornik wodny w Wierzonce

Folwark

Po niegdyś imponującym folwarku rodu von Treskow zostało do dzisiaj niewiele- kilka budynków gospodarczych takich jak obory, neogotycka kuźnia, dawna gorzelnia i parterowy dwór z XIX wieku, a właściwie to, co z niego zostało. Budynek nie posiada cech stylowych, których został pozbawiony na skutek nieudanych remontów.  Teren niedostępny.

Folwark w Wierzonce
Folwark w Wierzonce

Cmentarz

Cmentarz rodu von Tresków zlokalizowany na obrzeżu wsi w lesie- aby tutaj trafić warto skorzystać z pomocy mapy Googla, gdzie poprawnie naniesiono miejsce. Przed cmentarzem znajduje się skromny parking oraz tablica informacyjna. Zgodnie z jej treścią pierwotnie były tutaj dwa cmentarze- jeden dla mieszkańców a drugi dla arystokracji. Miejsce wiecznego spoczynku ma kształt zbliżony do koła o średnicy około 30 metrów, jest ono obsadzone różnorodną roślinnością, w tym dębami amerykańskimi, konwaliami i bluszczem. Według posiadanej wiedzy znajduje się tutaj 11 grobów, lecz tylko dwa są w pełni identyfikowalne- Angeliki von Reiche (1849-1939) i Hugona von Treskow (1840-1909). W sierpniu 2006 roku przez potomków rodu został ustawiony pamiątkowy kamień z czerwonego szwedzkiego granitu Vanga. Odwiedzając cmentarz w Wierzonce widziałem po drodze kilka gatunków zwierząt, a przez drogę pełzał… padalec, który jak wiadomo swoim wyglądem przypomina węża. Z tego co wiem można tutaj spotkać także żmije, także warto uważać pod nogi.

Gajówka

Kilkaset metrów od cmentarza znajduje się przedwojenny, opuszczony budynek identyfikowany jako gajówka. Czy to tutaj mieszkali zabici przez kłusownika niemieccy leśnicy Labort i Gerlach zatrudnieni przez von Treskow, a pochowani na cmentarzyku w pobliski lesie? Tego nie wiadomo, chociaż jest to prawdopodobne.

Opuszczona gajówka w Wierzonce
Opuszczona gajówka w Wierzonce

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA