Kościół w Wieszczyczynie
kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Wieszczyczyn

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Dolsk.  Pierwsza zachowana adnotacja o Wieszczyczynie pochodzi z 1391 roku pod nazwą Vesciczino, w XVI wieku pojawia się także zapis Wieszaeema. W 1400 roku odnotowano, że właścicielami wsi jest szlachta z rodu Wczelów. Na początku XVI wieku do tutejszej parafii należało 11 miejscowości. Archiwa z 1536 roku wspominają o Wawrzyńcu Pasikoniu Pogorzelskim, który daje wieś w dzierżawę Janowi Ujejskiemu, dziedzicowi Ujazdu, wsi pod Grodziskiem Wielkopolskim. Pogorzelscy zarządzali wsią do początków XVII wieku. W 1615 roku zadłużony majątek kupuje Wojciech Chudzyński. Jego syn, Jan, w 1649 roku swoją część sprzedaje Koszutskim. W następnych wiekach własność między innymi Rakoszewskich i Palickich. W XIX i XX majątek należał do najbliżej ze sobą spokrewnionych Palickich, Potworowskich i Krzysztoporskich. W latach 1859-1873 mieszkał tutaj major Wojska Polskiego i uczestnik powstania listopadowego Józef Piotr Krzysztoporski. Majątek w 1926 roku liczył 345 hektarów. W 1939 roku właścicielem Wieszczyczyna był Piotr Krzysztoporski.

Oprócz opisanej poniżej świątyni we wsi znajduje się także dwór z XIX wieku- jest to jednak niedostępna własność prywatna.

Kościół

Kościół pw. św. Rocha wzniesiono w 1908 roku w miejscu poprzedniego, drewnianego obiektu z XV wieku. Jest to neorenesansowy obiekt z  wysoką wieżą zwieńczoną hełmem z dwoma dzwonami  z 1681 roku. Wnętrze zdobią bogate neobarokowe sztukaterie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version