Kościół w Wieszczyczynie
kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Wieszczyczyn

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Dolsk.  Pierwsza zachowana adnotacja o Wieszczyczynie pochodzi z 1391 roku pod nazwą Vesciczino, w XVI wieku pojawia się także zapis Wieszaeema. W 1400 roku odnotowano, że właścicielami wsi jest szlachta z rodu Wczelów. Na początku XVI wieku do tutejszej parafii należało 11 miejscowości. Archiwa z 1536 roku wspominają o Wawrzyńcu Pasikoniu Pogorzelskim, który daje wieś w dzierżawę Janowi Ujejskiemu, dziedzicowi Ujazdu, wsi pod Grodziskiem Wielkopolskim. Pogorzelscy zarządzali wsią do początków XVII wieku. W 1615 roku zadłużony majątek kupuje Wojciech Chudzyński. Jego syn, Jan, w 1649 roku swoją część sprzedaje Koszutskim. W następnych wiekach własność między innymi Rakoszewskich i Palickich. W XIX i XX majątek należał do najbliżej ze sobą spokrewnionych Palickich, Potworowskich i Krzysztoporskich. W latach 1859-1873 mieszkał tutaj major Wojska Polskiego i uczestnik powstania listopadowego Józef Piotr Krzysztoporski. Majątek w 1926 roku liczył 345 hektarów. W 1939 roku właścicielem Wieszczyczyna był Piotr Krzysztoporski.

Oprócz opisanej poniżej świątyni we wsi znajduje się także dwór z XIX wieku- jest to jednak niedostępna własność prywatna.

Kościół

Kościół pw. św. Rocha wzniesiono w 1908 roku w miejscu poprzedniego, drewnianego obiektu z XV wieku. Jest to neorenesansowy obiekt z  wysoką wieżą zwieńczoną hełmem z dwoma dzwonami  z 1681 roku. Wnętrze zdobią bogate neobarokowe sztukaterie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version