kościół drewniany,  kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Wilczyn

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy o tej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o Wilczynie pochodzą z 1247 roku z dokumentu księcia kujawskiego Kazimierza. Było to gniazdo rodu Wilczyńskich, którzy założyli tu kościół parafialny w połowie XIV wieku. Na początku XVI wieku miejscowość ta była miastem, lecz z czasem straciła ten status. 21 marca 1769 roku rozegrała się w okolicy krwawa bitwa pomiędzy oddziałami konfederatów barskich a wojskami rosyjskimi. Za wspieranie powstańców oraz w wyniku zubożenia regionu 100 lat później, tj. 1870 roku, władze carskie pozbawiły Wilczyn praw miejskich. Pod koniec XIX wieku spisy podkreślają, że ówczesna wieś posiadała murowany kościół, 52 domy i 455 mieszkańców. Obecnie okolice te kojarzony są głównie z pięknymi jeziorami- w tym Jeziorem Wilczyńskim.

Kościół

Pierwsza świątynia w Wilczynie wzmiankowana była w 1348 roku. Obecny kościół pw. św. Urszuli pochodzi z 1566 roku, a przez wieki był wielokrotnie przebudowywany. Spore zmian wprowadziła w XIX wieku rozbudowa o niewielką nawę od strony zachodniej. Obiekt można scharakteryzować jako późnogotycką konstrukcję, krytą dwuspadowymi dachami, z węższym prezbiterium, do którego od pn. przylega zakrystia. Wnętrze nawy kryte jest stropem, natomiast prezbiterium rzadko spotykanym sklepieniem siatkowym. Wyposażenie wnętrza stanowią m.in. ołtarze późnorenesansowe i barokowe oraz epitafium Mikołaja Różyńskiego z 1659 roku.

Kościół

Pierwotny kościół na obrzeżach Wilczyna istniał przynajmniej od połowy XV wieku. W tym okresie erygowano tu szpital i od tego momentu istniała przy nim kaplica pw. św. Krzyża. W 1781 roku postawiono nowy drewniany kościół, który nadal funkcjonował jako kaplica przyszpitalna. Po likwidacji szpitala w XIX wieku kościółek pełnił funkcję obiektu pomocniczego pw. św. Tekli.

Kościół pw. św. Tekli w Wilczynie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version