atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Winna Góra

Wieś położona w powiecie średzkim, w gminie Środa Wielkopolska. Nazwa pochodzi od powszechnych w okolicy w wiekach średnich winnic.  Winogrona hodowano tu jeszcze w 1893 roku.  Winna Góra była majątkiem kościelnym aż do 1796 roku, gdy rząd pruski dokonał kasaty dóbr na rzecz skarbu państwa. To miejscowość wielkich nazwisk- żył tutaj i pracował generał Jan Henryk Dąbrowski. Miało to miejsce od 1807 roku, kiedy Winną Górę przekazał mu sam Napoleon Bonaparte. Gościł tutaj Julian Ursyn Niemcewicz oraz Henryk Sienkiewicz. W rękach potomków generała Winna Góra pozostała a aż do 1939 roku.

Pałac

Pierwsza, barokowa rezydencja w tym miejscu powstała w latach 1760–1770 z inicjatywy biskupa Teodora Kazimierza Czartoryskiego. Generał Jan Henryk Dąbrowski stworzył tutaj coś w rodzaju narodowego sanktuarium. We wnętrzach eksponowano patriotyczne dokumenty, narodowe pamiątki i sztandary. Na kolumnach stały popiersia wodzów, Napoleona, Jana III Sobieskiego i Stefana Czarnieckiego. Liczne freski na ścianach upamiętniały bitwy i poległych legionistów. Miał to być zaczątek planowanej „świątyni zwycięstwa”. Po upadku Napoleona w rezydencji funkcjonował znaczący ośrodek polskiej myśli narodowej. Kolejny właściciel, Henryk Mańkowski, zgromadził tutaj liczący ponad 10 tysięcy monet zbiór numizmatyczny, kolekcje napoleońskich pamiętników i szlacheckich pasów.

Na początku XX wieku rodzina Mańkowskich zdecydowała przebudować nadszarpniętą czasem budowlę. Z uwagi na zły stan obiektu zdecydowano jednak o rozbiórce starego pałacu i postawieniu w 1910 roku nowego w modnym wówczas stylu narodowym wg projektu wielkopolskiego architekta Stanisława Boreckiego.

Po wojnie majątek został znacjonalizowany. Od 1963 roku mieścił się tutaj Instytut Ochrony Roślin. Rozpoczęto również starania, by do Winnej Góry powróciły rozproszone po wojnie pamiątki po generale. Powstała idea powołania „Sali Pamięci generała J. H. Dąbrowskiego”, którą zrealizowano w 1987 roku. Sala funkcjonowała do 1997 roku, kiedy to przekształcono ją w oddział Muzeum Początków Państwa Polskiego z Gniezna. Sam pałac i przylegający park przeszedł w latach 2003-2018 w ręce prywatne. Od 2018 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii tego miejsca- w pałacu uruchomiono oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version