kościół murowany
Włościejewki

Włościejewki

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Książ Wielkopolski. Pierwsze informacje o wsi pochodzą już z XII wieku, jednak bardziej szczegółowe dane spisane zostały dopiero w 1382 roku. Źródła wspominają wówczas o kasztelanie gieckim Dobrogoście Włościejewskim. Przez dwa kolejne stulecia miejscowość należała do rodu Pasikoniów. Od połowy XVI wieku często zmieniają się właściciele wsi- należała ona kolejno do Brodowskich, Sapińskich, Grudzińskich, Rozdrażewskich, Opalińskich, Radolińskich, Krzyżanowskich. W 1816 roku Władysława Krzyżanowska wychodzi za mąż za Andrzeja Niegolewskiego, pułkownika wojska polskiego, który zasłynął poprowadzeniem szarży jazdy kawalerii polskiej w wąwozie pod Somosierrą.

Kościół

Pierwsza drewniana świątynia w tym miejscu wzmiankowana była w XIV wieku. Była ona fundacji Włościejewskich herbu Wczele. Obecny murowany, późnogotycki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Ducha Świętego pochodzi z początku XVI wieku. Fasadę zabytku wieńczy bogato zdobiony późnogotycki szczyt schodkowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok historycznych- przeważnie od XVII do XIX wieku. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wmurowany w ścianę prezbiterium kamień. Legenda głosi, że podczas budowy świątyni objawiła się w tym miejscu Najświętsza Maria Panna, stanąwszy na jednym z kamieni i cudownie odbiła nań swą stopę.

Dwór

Klasycystyczny dwór wzniesiony dla rodziny Niegolewskich w początku XIX wieku, rozbudowany następnie o okazałe, piętrowe skrzydło boczne pod koniec tegoż stulecia. Po Niegolewskich należał do rodziny von Beyme. Po II wojnie światowej dwór z czasem niszczeje i jest bliski zawaleniu.

Dwór na początku XX wieku
Dwór na początku XX wieku

W 2011 roku nowym właścicielem dworu zostaje dr Andrzej Bryl. To on w ostatnim momencie ratuje zabytek przed całkowitą zagładą. Ze stanu postępującej ruiny obiekt zamienia się w prawdziwą perełkę architektoniczną. Wokół roztacza się równie zadbany park krajobrazowy. Drzewostan stanowią gatunki drzew rodzimych, liściastych, występują również starodrzewia, a także pojedyncze okazy pomnikowe. 

Obecnie rezydencja znajduje się na terenie zamkniętego ośrodka szkoleniowego przy Europejskiej Akademii Bezpieczeństwa (European Security Academy), więc pozostaje niedostępna dla osób postronnych. Z tego miejsca chciałbym podziękować za wyrażenie zgody na wykonanie fotografii.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast