Kościół we Włościejewkach
kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Włościejewki

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Książ Wielkopolski. Pierwsze informacje o wsi pochodzą już z XII wieku, jednak bardziej szczegółowe dane spisane zostały dopiero w 1382 roku. Źródła wspominają wówczas o kasztelanie gieckim Dobrogoście Włościejewskim. Przez dwa kolejne stulecia miejscowość należała do rodu Pasikoniów. Od połowy XVI wieku często zmieniają się właściciele wsi- należała ona kolejno do Brodowskich, Sapińskich, Grudzińskich, Rozdrażewskich, Opalińskich, Radolińskich, Krzyżanowskich. W 1816 roku Władysława Krzyżanowska wychodzi za mąż za Andrzeja Niegolewskiego, pułkownika wojska polskiego, który zasłynął poprowadzeniem szarży jazdy kawalerii polskiej w wąwozie pod Somosierrą.

Legenda

Lat temu wiele mieszkała we Włościejewkach uboga dziewczyna, sierota opuszczona od ojca i matki. Zdarzyło się, że gdy według zwyczaju przyszła z konwiami po wodę nad jezioro, wynurzyły się z niego trzy dzwony. Jeden z nich uwiesił się dziewczynie u nosideł, a tak przyniosła go sierota do wsi. Powieszono go obok innych w dzwonnicy. Niedługo potem umarła dziewczyna, a umarła w takiem ubóstwie, że nie było jej za co pochować. Kiedy spuszczano ciało biednej sieroty do grobu nikt nawet w dzwony nie uderzył. Wtedy dzwon, która dziewczyna z wody wyniosła, sam bez dołożenia ręki ludzkiej się odezwał i tak długo dzwonił, że aż pękł.

Kościół

Pierwsza drewniana świątynia w tym miejscu wzmiankowana była w XIV wieku. Była ona fundacji Włościejewskich herbu Wczele. Obecny murowany, późnogotycki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Ducha Świętego pochodzi z początku XVI wieku. Fasadę zabytku wieńczy bogato zdobiony późnogotycki szczyt schodkowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok historycznych- przeważnie od XVII do XIX wieku. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wmurowany w ścianę prezbiterium kamień. Legenda głosi, że podczas budowy świątyni objawiła się w tym miejscu Najświętsza Maria Panna, stanąwszy na jednym z kamieni i cudownie odbiła nań swą stopę.

Dwór

Klasycystyczny dwór wzniesiony dla rodziny Niegolewskich w początku XIX wieku, rozbudowany następnie o okazałe, piętrowe skrzydło boczne pod koniec tegoż stulecia. Po Niegolewskich należał do rodziny von Beyme. Po II wojnie światowej dwór z czasem niszczeje i jest bliski zawaleniu.

Dwór na początku XX wieku

W 2011 roku nowym właścicielem dworu zostaje dr Andrzej Bryl. To on w ostatnim momencie ratuje zabytek przed całkowitą zagładą. Ze stanu postępującej ruiny obiekt zamienia się w prawdziwą perełkę architektoniczną. Wokół roztacza się równie zadbany park krajobrazowy. Drzewostan stanowią gatunki drzew rodzimych, liściastych, występują również starodrzewia, a także pojedyncze okazy pomnikowe. 

Obecnie rezydencja znajduje się na terenie zamkniętego ośrodka szkoleniowego przy Europejskiej Akademii Bezpieczeństwa (European Security Academy), więc pozostaje niedostępna dla osób postronnych. Z tego miejsca chciałbym podziękować za wyrażenie zgody na wykonanie fotografii.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version