kościół murowany

Włoszakowice

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 2 Średnia: 3.5]

Duża wieś w powiecie leszczyńskim, siedziba gminy Włoszakowice. Liczy około 2500 mieszkańców. Położona 20 km. na północny zachód od Leszna. Wieś wzmiankowana po raz na pierwszy w 1401 roku. Na początku XVIII wieku stała się własnością żony króla Stanisława Leszczyńskiego, Katarzyny z Opalińskich Leszczyńskiej.
To tutaj urodził się Karol Kurpiński (1785-1857), znany polski kompozytor, przedstawiciel późnego klasycyzmu, dyrygent i pedagog, przyjaciel Fryderyka Chopina.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Włoszakowice

ładowanie mapy - proszę czekać...

Włoszakowice 51.927100, 16.361900 Włoszakowice

Pałac

Pierwsze wzmianki o znajdującym się tutaj zameczku pochodzą z XV-XVI wieku. Na jego miejscu zbudowano w latach 40. XVII wieku pałac projektu Krzysztofa Bonadury Starszego dla wojewody Krzysztofa Opalińskiego. Obecnie istniejąca rezydencja powstała ok. 1749-1752 roku jako pałacyk myśliwski dla księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Rydzyny. Jej architektem prawdopodobnie był Karol Marcin Frantz. Późnobarokowy pałac przebudowano następnie w XIX i XX wieku, zastępując wówczas kopułę nakrywającą piętro płaskim dachem. Zupełnie unikatowy jest kształt pałacu – założono go na planie równobocznego trójkąta o wklęsłych narożnikach. Trójkątny kształt budowli tłumaczy się analogią do kielni – symbolu wolnomularstwa, do którego należał książę Sułkowski. Aby wzmocnić symbolikę budowli umieszczono ją na pięciokątnej wyspie nawiązującej kształtem do symbolu pentagramu.
Fasada główna poprzedzona jest dwubiegowymi schodami z kamienną balustradą. Ponad kondygnacją wysokich piwnic i parteru wznosi się trójkątna kondygnacja pierwszego piętra, która podwyższa wysokość wewnętrznej reprezentacyjnej sali i dodatkowo pozwała wpuścić przez okna światło. Gospodarzem pałacu jest Urząd Gminy Włoszakowice. Otacza go park krajobrazowy z pierwszej połowy XVIII wieku.

Kościół

Późnorenesansowy kościół pw. Świętej Trójcy wzniesiony w latach 1640-1643 z fundacji Krzysztofa Opalińskiego na miejscu poprzedniej świątyni. W kościele został ochrzczony i uczył się gry na organach u boku swego ojca organisty Karol Kurpiński. Tutejsze organy, pochodzące z połowy XVIII wieku, uchodzą za najstarsze w Wielkopolsce.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Leszczyński; materiały własne, fot. Aleksander Liebert.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym