atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Włoszakowice

Booking.com

Duża wieś w powiecie leszczyńskim, siedziba gminy Włoszakowice. Liczy około 2500 mieszkańców. Położona 20 km. na północny zachód od Leszna. Wieś wzmiankowana po raz na pierwszy w 1401 roku. Na początku XVIII wieku stała się własnością żony króla Stanisława Leszczyńskiego, Katarzyny z Opalińskich Leszczyńskiej.
To tutaj urodził się Karol Kurpiński (1785-1857), znany polski kompozytor, przedstawiciel późnego klasycyzmu, dyrygent i pedagog, przyjaciel Fryderyka Chopina.

Pałac

Pierwsze wzmianki o znajdującym się tutaj zameczku pochodzą z XV-XVI wieku. Na jego miejscu zbudowano w latach 40. XVII wieku pałac projektu Krzysztofa Bonadury Starszego dla wojewody Krzysztofa Opalińskiego. Obecnie istniejąca rezydencja powstała ok. 1749-1752 roku jako pałacyk myśliwski dla księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Rydzyny. Jej architektem prawdopodobnie był Karol Marcin Frantz. Późnobarokowy pałac przebudowano następnie w XIX i XX wieku, zastępując wówczas kopułę nakrywającą piętro płaskim dachem. Zupełnie unikatowy jest kształt pałacu – założono go na planie równobocznego trójkąta o wklęsłych narożnikach. Trójkątny kształt budowli tłumaczy się analogią do kielni – symbolu wolnomularstwa, do którego należał książę Sułkowski. Aby wzmocnić symbolikę budowli umieszczono ją na pięciokątnej wyspie nawiązującej kształtem do symbolu pentagramu.
Fasada główna poprzedzona jest dwubiegowymi schodami z kamienną balustradą. Ponad kondygnacją wysokich piwnic i parteru wznosi się trójkątna kondygnacja pierwszego piętra, która podwyższa wysokość wewnętrznej reprezentacyjnej sali i dodatkowo pozwała wpuścić przez okna światło. Gospodarzem pałacu jest Urząd Gminy Włoszakowice. Otacza go park krajobrazowy z pierwszej połowy XVIII wieku.

Kościół

Późnorenesansowy kościół pw. Świętej Trójcy wzniesiony w latach 1640-1643 z fundacji Krzysztofa Opalińskiego na miejscu poprzedniej świątyni. W kościele został ochrzczony i uczył się gry na organach u boku swego ojca organisty Karol Kurpiński. Tutejsze organy, pochodzące z połowy XVIII wieku, uchodzą za najstarsze w Wielkopolsce.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Leszczyński; materiały własne, fot. Aleksander Liebert.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA