Wroniawy
Wieś położona w powiecie wolsztyńskim w gminie Wolsztyn. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się od XVI wieku, jednak największy rozwój miejscowości przypada na XIX wiek. Na początku tegoż stulecia właścicielem wsi był hrabia Adam Gajewski z Wolsztyna, który podarował majątek swojej córce Antoninie, gdy wychodziła za mąż za hrabiego Stanisława Platera. W 1895 roku hrabia sprzedaje majątek baronowi Goldschmidt– Rotschildowi. W 1929 roku Wroniawy zostały wykupione z rąk niemieckich przez Józefa Draheima, którego rodzina żyje tutaj aż do wybuchu II wojny światowej.
Pałac
Neogotycki pałac zbudowany około 1820 roku dla Adama Gajewskiego, następnie pod koniec XIX wieku rozbudowany i przebudowany dla bardzo bogatej rodziny Goldschmidt- Rotschild. Jest to okazały, trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta. Fasadę zdobi, wysoki na dwie kondygnacje, ryzalit mieszczący okazałe wejście główne. W lewym narożniku wznosi się charakterystyczna wieża nakryta cebulastym hełmem. Rezydencję otocza liczący około 12 hektarów park krajobrazowy.




We wnętrzu zachowało się sporo z dawnego wyposażenia. Szczególne wrażenie robi zdobiona marmurem klatka schodowa, zachowane piece kaflowe- w tym z kaflami holenderskimi oraz oryginalne witraże z bogatymi ornamentami. W jednym pomieszczeniu zachowały się ponadto secesyjne polichromie ścienne.


Po wojnie rezydencja zostaje doprowadzona na skraj ruiny, lecz szczęśliwie poznańskie zakłady H. Cegielskiego przystąpują do remontu zabytku. W latach 1950- 1957 po renowacji budynek zaczyna służyć jako placówka kolonijna. W następnym roku zostaje utworzony Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych, który w zasadzie po zmianach ustrojowych działa do dzisiaj. Jest to placówka opiekuńczo – wychowawcza zapewniająca opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania dla dzieci z terenów ekologicznie zagrożonych, z deficytem zdrowotnym lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym w formie turnusów.
Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.