Folwark w Wyskoci
dwór,  kościół murowany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wyskoć

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Kościan. Wyskoć po raz pierwszy pojawia się w źródłach co najmniej od połowy XIV wieku. Już wówczas wzmiankowano istniejący tutaj folwark rycerski. Jeden z pierwszych znanych właścicieli to Czewlej z Miaskowa. Wiadomo, że w 1412 roku od tejże rodziny miejscowość kupuje Piotr Bniński. Kolejnym rodem, który tutaj władał są Opalińscy, a następnie Dłużyńscy i Spławscy, którzy gospodarzą na Wyskości do końca XVI wieku. Około roku 1600 roku część wsi należała do Mikołaja Spławskiego, a część do córek Benedykta Spławskiego. W 1660 roku wieś odziedziczyli Adam i Stefan Pawłowscy, a wkrótce przeszła ona w ręce Mikołaja Grodzickiego jako posag jego żony Teresy Pawłowskiej. Ich syn Kazimierz Grodzicki zarządza wsią do 1717 roku, po czym czyni to jego żona Konstancja. W międzyczasie folwark dzierżawi Wojciech Kotarbski, który z czasem przejmuje całość na własność. W połowie XVIII wieku dokumenty wymieniają braci Andrzeja, Antoniego i Józefa Kotarbskich. Po tejże rodzinie dobra kupuje Stanisław Chłapowski z Turwi. Jego syn Józef w 1778 roku sprzedał ją generałowi Janowi Lipskiemu, a ten z kolei po czterech latach księciu Antoniemu Barnabie Jabłonowskiemu, do którego należał również Racot. W 1881 roku powierzchnia dóbr wynosiła około 550 ha. Aż do 1932 roku Wyskoć należała do kolejnych właścicieli Racotu, a następnie Fundacji Sułkowskich z Rydzyny.

Kościół pw. św Andrzeja Apostoła

Neogotycki kościół zbudowany w latach 1843-1861 w miejscu wcześniejszych obiektów. Rozbudowa świątyni miała miejsce w 1892 roku. Jest to niezwykle udana realizacja, z sukcesem naśladującą średniowieczne, gotyckie kościoły ceglane, a mimo to oddająca także ducha swojej epoki. Wewnątrz wyposażenie z XIX wieku oraz wcześniejszych okresów- w tym z XVII wieku. Przechowywane są tutaj także relikwie Krzyża Świętego, św. Andrzeja Boboli, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Faustyny Kowalskiej i bł. Sancji Szymkowiak.

Dwór

Dwór wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku w miejscu wcześniejszego budynku- być może także przy wykorzystaniu jego elementów. Rozbudowa rezydencji następuje około 1800 roku oraz w końcu XIX wieku. Budynek postawiony na rzucie prostokąta o dwutraktowym układzie pomieszczeń z sienią na osi. Obecnie opuszczony, zarośnięty i zaniedbany.

Dwór w Wyskoci
Dwór w Wyskoci

Folwark

Na dziedzińcu na planie prostokąta znajduje się kilka dawnych budynków folwarcznych z XIX wieku, takie jak stajnia z wozownią, spichlerz, stodoła oraz obora.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA