Folwark w Wyskoci
dwór,  kościół murowany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wyskoć

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Kościan. Wyskoć po raz pierwszy pojawia się w źródłach co najmniej od połowy XIV wieku. Już wówczas wzmiankowano istniejący tutaj folwark rycerski. Jeden z pierwszych znanych właścicieli to Czewlej z Miaskowa. Wiadomo, że w 1412 roku od tejże rodziny miejscowość kupuje Piotr Bniński. Kolejnym rodem, który tutaj władał są Opalińscy, a następnie Dłużyńscy i Spławscy, którzy gospodarzą na Wyskości do końca XVI wieku. Około roku 1600 roku część wsi należała do Mikołaja Spławskiego, a część do córek Benedykta Spławskiego. W 1660 roku wieś odziedziczyli Adam i Stefan Pawłowscy, a wkrótce przeszła ona w ręce Mikołaja Grodzickiego jako posag jego żony Teresy Pawłowskiej. Ich syn Kazimierz Grodzicki zarządza wsią do 1717 roku, po czym czyni to jego żona Konstancja. W międzyczasie folwark dzierżawi Wojciech Kotarbski, który z czasem przejmuje całość na własność. W połowie XVIII wieku dokumenty wymieniają braci Andrzeja, Antoniego i Józefa Kotarbskich. Po tejże rodzinie dobra kupuje Stanisław Chłapowski z Turwi. Jego syn Józef w 1778 roku sprzedał ją generałowi Janowi Lipskiemu, a ten z kolei po czterech latach księciu Antoniemu Barnabie Jabłonowskiemu, do którego należał również Racot. W 1881 roku powierzchnia dóbr wynosiła około 550 ha. Aż do 1932 roku Wyskoć należała do kolejnych właścicieli Racotu, a następnie Fundacji Sułkowskich z Rydzyny.

Kościół pw. św Andrzeja Apostoła

Neogotycki kościół zbudowany w latach 1843-1861 w miejscu wcześniejszych obiektów. Rozbudowa świątyni miała miejsce w 1892 roku. Jest to niezwykle udana realizacja, z sukcesem naśladującą średniowieczne, gotyckie kościoły ceglane, a mimo to oddająca także ducha swojej epoki. Wewnątrz wyposażenie z XIX wieku oraz wcześniejszych okresów- w tym z XVII wieku. Przechowywane są tutaj także relikwie Krzyża Świętego, św. Andrzeja Boboli, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Faustyny Kowalskiej i bł. Sancji Szymkowiak.

Dwór

Dwór wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku w miejscu wcześniejszego budynku- być może także przy wykorzystaniu jego elementów. Rozbudowa rezydencji następuje około 1800 roku oraz w końcu XIX wieku. Budynek postawiony na rzucie prostokąta o dwutraktowym układzie pomieszczeń z sienią na osi. Obecnie opuszczony, zarośnięty i zaniedbany.

Dwór w Wyskoci
Dwór w Wyskoci

Folwark

Na dziedzińcu na planie prostokąta znajduje się kilka dawnych budynków folwarcznych z XIX wieku, takie jak stajnia z wozownią, spichlerz, stodoła oraz obora.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA