kościół murowany
Wysocko Wielkie

Wysocko Wielkie

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Zurbanizowana wieś w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Leży na Wzgórzach Wysockich, których najwyższy szczyt mierzy 186 m n.p.m. Liczy około 1 tys. mieszkańców.

Historia

Teren osadnictwa z II okresu brązów (1500-1200 r. p.n.e.). Odkryto tu cmentarzysko kurhanów z tego okresu. Jedna z najstarszych miejscowości regionu. Już w 1298 roku istniał tu kościół i parafia Visoczko. Gniazdo rodu Szembeków.

Kościół

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, późnogotycki, prawdopodobnie z początku XVI wieku, powiększany został w 1684 roku. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe, pochodzące z XVIII wieku. W prezbiterium znajdują się dwa obrazy Stanisława Szembeka, a w podziemiach znajduje się jego grób. W ścianach świątyni znajdują otwory po rozniecaniu przez mieszkańców drewnianymi świdrami ognia w Wielką Sobotę, który przeniesiony do domowych palenisk miał przynieść szczęście i dostatek.

Pałac

Pałac Szembeków pochodzący z 1850 roku. W 1950 roku przebudowany i adaptowany na mieszkania oraz pomieszczenia biurowe. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, piętrowy z wysokim dachem czterospadowym. Obecnie zaniedbany, zatracił całkowicie cechy pałacu.

Źródło:Wikipedia,S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski;Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast