kościół murowany,  pałac,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Wysocko Wielkie

Booking.com

Zurbanizowana wieś w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Leży na Wzgórzach Wysockich, których najwyższy szczyt mierzy 186 m n.p.m. Liczy około 1 tys. mieszkańców.

Historia

Teren osadnictwa z II okresu brązów (1500-1200 r. p.n.e.). Odkryto tu cmentarzysko kurhanów z tego okresu. Jedna z najstarszych miejscowości regionu. Już w 1298 roku istniał tu kościół i parafia Visoczko. Gniazdo rodu Szembeków.

Kościół

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, późnogotycki, prawdopodobnie z początku XVI wieku, powiększany został w 1684 roku. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe, pochodzące z XVIII wieku. W prezbiterium znajdują się dwa obrazy Stanisława Szembeka, a w podziemiach znajduje się jego grób. W ścianach świątyni znajdują otwory po rozniecaniu przez mieszkańców drewnianymi świdrami ognia w Wielką Sobotę, który przeniesiony do domowych palenisk miał przynieść szczęście i dostatek.

Pałac

Pałac Szembeków pochodzący z 1850 roku. W 1950 roku przebudowany i adaptowany na mieszkania oraz pomieszczenia biurowe. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, piętrowy z wysokim dachem czterospadowym. Obecnie zaniedbany, zatracił całkowicie cechy pałacu.

Źródło:Wikipedia,S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski;Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA