kościół murowany,  Miasto,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  świątynie

Wysoka

Miasto położone w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wysoka. Nazwa miejscowości pochodzi od przymiotnika „wysoki” i została nadana zapewne z uwagi na położenie u stóp wzniesienia. Pierwsze informacje historyczne o miejscowości z 1260 roku. Pierwotnie był to ośrodek regionalny, którego właścicielem był Mikołaj Łodzia z nadania księcia Bolesława Pobożnego. Od początku XVI wieku źródła wymieniają istnienie prywatnego miasta Wysoka, lecz w 1772 roku po wielkim i niszczycielskim pożarze wystawiono nowy przywilej miejski. W okresie Powstania Wielkopolskiego Wysoka była najdalej na północ wysuniętym ośrodkiem prowadzącym walki o niepodległość.

Kościół

Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest późnobarokowy kościół pw. Matki Bożej Różańcowej z 1729 roku. Świątynia jest pozostałością poaugustowskiego dawnego zespołu klasztornego. Zakonników sprowadziła Apolonia ze Smoguleckich Tuczyńska w 1695 roku, była także fundatorką zespołu klasztornego budowanego od 1700 roku.

Kościół w Wysokiej
Kościół w Wysokiej
Dzwonnica w Wysokiej

We wnętrzu kościoła do dzisiaj zachowało się barokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej, który pochodzi z połowy XVII wieku. Obok świątyni stoi szachulcowa dzwonnica z XVIII wieku z trzema dzwonami oraz budynek plebani, pozostałość klasztoru.

Kościół w Wysokiej
Kościół w Wysokiej

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version