kościół drewniany
Wyszyna

Wyszyna

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 1 Średnia: 4]

Wieś w powiecie tureckim, liczy ok. 500 mieszkańców. Usytuowana we wschodniej części woj. Wielkopolskiego, ok. 17 km. na północ od Turku, ok. 21 km. na południowy zachód od Koła.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Wyszyna

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wyszyna 52.135600, 18.397700 Wyszyna

Drewniany kościół

Drewniana świątynia pw. Narodzenia MB pochodzi z 1782 roku. Wzniesiono ją z fundacji Rafała Gurowskiego, kasztelana poznańskiego i starosty wschowskiego. Był osobą bardzo pobożną, podobnie zresztą jak i cała rodzina, chętnie pomagający Kościołowi. Dach świątyni pokryty gontem przypomina dzwon, dlatego czasem nazywany jest „największym dzwonem w Polsce”. Bardzo nietypowy plan budowy, kościół wzniesiono bowiem na planie szesnastoboku, stawia go wśród jednych z ciekawszych przykładów drewnianej architektury sakralnej. Podobno w Europie są tylko trzy takie świątynie. We wnętrzu znajduje się renesansowy obraz Matki Bożej pochodzący z dawnej kaplicy zamkowej.

Pozostałości zamku

Ruiny renesansowego zamku wybudowanego prawdopodobnie w 1556 roku przez rodzinę Grodzieckich stanowią pozostałość po niezwykle ciekawej budowli reprezentacyjno-obronnej na terenie obecnego woj. Wielkopolskiego. Do dzisiaj najlepiej widoczna jest jedna ocalała wieża, co w konfrontacji z zachowanymi rycinami z XIX wieku daje nam obraz jak duża musiała być to rezydencja. Z Przeprowadzonych badań archeologicznych można wnioskować, iż zamek miał wymiary 64 na 55 metrów. Rezydencja została opuszczona już w 1781 roku, długo stawiając opór nieubłaganemu upływowi czasu, ale ulegając człowiekowi – jej budulec został wykorzystany dla potrzeb miejscowego folwarku.

(…)Poważna to ruina, zachowuje dotąd kilka pozostałych baszt
i to zdaje się hardo wyzywać ręką zniszczenia, podobna w tym może
do narodu, co wspomnieniami przeszłości obecnie pokrywa nieszczęścia i od zagłady się broni (…)

Edward Raczyński

Źródło: Makary Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, Turek 2009; Włodzimierz Łęcki /red/, 202x Wielkopolska, Poznań 2008; Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski, to jest Wojewodztw Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego, Poznań 1842; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym