Kościół w Zacharzynie
kościół murowany,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Zacharzyn

Wieś położona w powiecie chodzieskim w gminie Chodzież. Miejscowość powstała dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku z inicjatywy właściciela majątku Strzelec Krzysztofa von Zacha, nadając jej nazwę… Zachsberg. W 1862 roku miała tutaj miejsce bardzo ciekawa historia opętania w domu rodziny protestanckiej Goelerów, która została spisana przez księdza Józefa Cybichowskiego. Rodzice dziecka wzrócili się do lokalnych pastorów „Ci jednak byli tylko przedmiotem obelg dla Złego. Diabeł drwił sobie z nich. Dziewczynkę chciało utrzymać dwóch dorosłych mężczyzn, ale zostali od niej odrzuceni. Gdy kapłan przybył do około godziny 18:00 zastał dziewczynę bezwładnie leżącą na łóżku. Nie reagowała gdy przywoływał jej imię (…). Przybywszy na miejsce podszedłem do łóżka dziewczęcia, wziąłem je za rękę bezwładną i zapytałem po kilka razy: Augusto, cóż to – co ci braknie, znasz mnie, jesteś chora? Na to nie otrzymałem przecież żadnej odpowiedzi – twarz tego dziewczęcia była śmiejąca się, jakby do przymilenia, ale ta fizjonomia śmiejąca się sprawiła na mnie przykre wrażenie. (…) Na dalsze zapytanie jak się nazywasz otrzymałem odpowiedź: Lieber (niem. wolny). Pytałem się dalej: Skądżeś tu przyszedł, na co odpowiedź: czerwonookal. Na pytanie: dawno tu już jesteś była odpowiedź: od 4 lat. Matka tego dziewczęcia powiedziała mi później, że w styczniu b.r. było właśnie 4 lata jak zachorowała. (…) Nie zważając na to modliłem się dalej bez przestanku do Boga Ojca przez Jezusa o władzę nad tym duchem, ale teraz już bezwarunkowo. W ciągu tej modlitwy dał się słyszeć głos dziewczęcia: którędy mam wyjść? Na to znowu nie zważałem, ale prowadziłem modlitwę dalej i wyrzekłem po trzecie zaklęcie i rozkaz wyjścia. Znowum wszystkiego jeszcze nie dokończył, gdym słyszał: teraz idę sobie precz. W tej chwili przebudziło się dziecko z bezwładności, zaczęło stękać płaczliwie, narzekać i to głosem dziecinnym i naturalnym, a nie tym nienaturalnym, prędkim, nieco ochrypłym, w którym przytoczone odpowiedzi były mi dane. Następnie patrzało na mnie i przytomnych wyraźnie, dawało odpowiedzi, gdy się do niej mówiło per Augusto, pokazywało zupełną przytomność, pocałowało krzyż i gdym odchodził było spokojne zupełnie i bawiło się medalikiem, który mu dałem„. Źródło: www.egzorcyzmy.katolik.pl

Kościół

Dawny neogotycki kościół ewangelicki z 1877 roku. Obecnie świątynia katolicka pw. MB Królowej Polski.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version