Kościół w Zakrzewie
kościół drewniany,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Zakrzewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Miejska Górka.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Kościół pw. św. Klemensa

Pierwszy kościół w tym miejscu wzniesiono najprawdopodobniej w XIV wieku. Obecna drewniana świątynia pochodzi z około 1610 roku. Według ludowych podań w 1647 roku miało tutaj dojść do objawień Matki Bożej- od tego czasu kult Maryi jest tutaj bardzo istotny. Do tego stopnia, że świątynia jest dzisiaj lokalnym sanktuarium maryjnym. W tym samym roku dostawiono do kościoła murowaną kaplicę grobową z ozdobnym szczytem. W 1728 roku dobudowano charakterystyczną wieżę, która z późniejszym piramidalnym hełmem przywodzi na myśl raczej śląskie świątynie. W 1831 roku świątynię miał ponoć odwiedzić sam Adam Mickiewicz, który przebywał w tutejszym dworze. Wewnątrz znajduje się wyposażenie przeważnie z XVIII wieku. Szczególnie cenna jest polichromia z 1730 roku nieznanego autora.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA