Pałac w Zakrzewie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Zakrzewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z XVI wieku. Źródła wspominają wówczas o rodzinie Samsonów. Wielisław herbu Samson w 1320 roku ofiarował wieś klasztorowi cysterskiemu w Paradyżu. W XV wieku Zakrzewo ponownie występuje jako wieś prywatna. Wśród właścicieli wymienia się takie rody jak Chobieniccy, Chłapowscy, Garczyńscy czy Mieleccy. Według spisu urzędowego z 1837 roku Zakrzewo liczyło 189 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 22 domostwa. W XX wieku miejscowość stała się własnością Wierzchowieckich herbu Oksza. W trakcie II wojny światowej rodzina została wysiedlona przez Niemców, gdzie z czasem trafili do miejscowości Jałowęsy w świętokrzyskim.

Pałac

Rezydencja wzniesiona w 1910 roku prawdopodobnie dla Wincentego Wierzchowieckiego. Jest to obiekt wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem nakryty czterospadowym dachem mansardowym, w którym umieszczono rząd facjatek. Elementem charakterystycznym jest niska, ośmioboczna, arkadowa wieżyczką z hełmem i latarnią. Na osi fasady umieszczony jest półokrągły, częściowo przeszklony arkadowy ganek. Obecnie pałac jest opuszczony. Niewielki park krajobrazowy z XVIII wieku dostępny oraz w miarę zadbany.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA