pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Zakrzewo

Booking.com

Zakrzewo to niewielka wieś położona w powiecie gnieźnieńskim ok. 20 km. na północny zachód od Gniezna.

Pałac

Pałac został wzniesiony na miejscu starego dworu dla Albina Węsierskiego, przez Ludwika Ballenstaedta w stylu francuskim w 1867 roku. W środkowej części elewacji frontowej znajdują się cztery kolumny zakończone jońskimi kapitelami. Wewnątrz okazała sień z herbami, popiersiami starożytnych bogów i alegoriami pór roku. Zachowała się dawna stolarka, posadzki i bogate sztukaterie. Za obiektem rozciąga się 16-hektarowy park krajobrazowy ze stawem w środkowej części oraz strumykiem.

Pałac w Zakrzewie to przykład świetnie przeprowadzonego remontu oraz wzorowej opieki nad zabytkiem. Niestety, turystom pozostaje jedynie oglądanie go zza bramy, ponieważ obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Sam, chcąc wykonać fotografie pałacu, uprzednio udając się o pozwolenie do recepcji, zostałem wyproszony z parku z informacją, że jest to obiekt zamknięty i nie mam prawa się tu znajdować (to po co tam recepcja?!). Tym bardziej jest to niezrozumiałe, że pałac widnieje na stronie internetowej gminy jako atrakcja turystyczna, a na innych witrynach można z powodzeniem oglądać zdjęcia tego miejsca. Jak widać wejście na teren obiektu zależy od dobrej woli obsługi, przykre, że taką politykę prowadzi poważny bank – właściciel obiektu. Mi pozostało jedynie zrobienie zdjęć zza ogrodzenia, nad czym ubolewam.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA