Wyspa Edwarda
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  hotel,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Zaniemyśl

Wieś położona w powiecie średzkim, ok. 13 km na południowy wschód od Środy Wielkopolskiej. Na przestrzeni wieków Zaniemyśl bywał raz miastem raz wsią. Początków lokacji obecnej osady w znanych nam współczesnych granicach należałoby szukać w 1239 roku pod nazwą… Niezamyśl. Formalnie Zaniemyśl otrzymał prawa miejskie dopiero w 1742 roku a miejscowości te z czasem połączyły się w jedną całość.

W 1331 roku odbyła się tutaj obrona łuku Warty, kiedy to miejscowa ludność pokonała trzytysięczny oddziały krzyżacki. Wygrana była rezultatem korzystnego ukształtowania terenu. W połowie XVIII wieku z nadania króla Augusta III osada zyskuje prawa miejskie. W 1815 roku Edward hr Raczyński otrzymuje od Józefa Jaraczewskiego wyspę, nazwaną Wyspą Edwarda:

Powodowany przyjaźnią moją, na dokładnej znajomości charakteru, światła i talentu zasadzającą się ku Jaśnie Wielmożnemu Edwardowi Raczyńskiemu, dziedzicowi dóbr Rogalina, kawalerowi krzyża wojskowego polskiego i maltańskiego, posłowi na sejm z powiatu poznańskiego, starając się o wszelkie środki, które by mi częściej sprowadzać mogły ucieszenie miłego społeczeństwa, udzielam niniejszem na osobę jedynie Tegoż, prawem dożywocia, wolne używanie i zarządzanie wyspą na jeziorze Zaniemyśla, dotąd Grunt zwaną, a odtąd Wyspą Edwarda zwać się mającą, z obowiązkiem udzielenia mi corocznie w dniu 4 października, jako rocznicy objęcia w posiadłość wyspy Edwarda, przez tejże dożywotniego posiedziciela, J. W. Edwarda Raczyńskiego, gałązki bluszczu, jako znaku przyjaźni, która do niniejszego aktu obie strony powoduje.

Jaraczewski nie otrzymał nigdy „zapłaty”, gdyż nie dożył nawet pierwszej rocznicy. Koniecznie zajrzyj także tutaj:

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Wyspa Edwarda

Według legendy wyspa została usypana na polecenie wojewody poznańskiego Stanisława Górki, który chciał ukryć na niej skarby. Dawniej ze stałym lądem była połączona drewnianym mostem, który z czasem zastąpił most pontonowy, stając się atrakcją samą w sobie. Romantyczna wyspa jest sporą atrakcją- rośnie tutaj kilkaset starych drzew, w których cieniu można delektować się pięknem otaczającej przyrody. To także niemy świadek wielu historycznych wydarzeń. Jedna z nich dotyczy hrabiego Edwarda Raczyńskiego.

W niedzielny poranek 19 stycznia 1845 roku stangret Conrad zauważył w pokoju hrabiego otwartą księgę o artylerii. Na razie nie wzbudziło to podejrzenia, ale dobrze zapamiętał ten fakt. Następnego dnia Edward opuszcza swój pałac w Rogalinie, zostawiając żonie Konstancji wiadomość: „Gdybym dziś nie wrócił, bądź spokojna: Conrad jest ze mną”.  I był, pojechali razem do Zaniemyśla. Przez skute lodem jezioro przedostał się na wyspę, która w ostatnich czasach służyła mu jako samotnia. Tam odprawił Conrada, lecz ponoć została z nim jego mała córeczka. To jej kazał zanieść list do miejscowego proboszcza, z którym wcześniej jadł obiad i powiedział, aby się nie odwracała, gdy usłyszy strzał. Tak oto nie wytrzymując psychicznie po oskarżeniach związanych z niejasnym finansowaniem Złotej Kaplicy w Poznaniu skończyła jedna z największych osobowości XIX wieku. Jego samotnia, domek szwajcarski, istnieje do dzisiaj. Po śmierci Raczyńskiego wyspa powróciła w ręce jej ofiarodawców- Jaraczewskich. Wyspa Edwarda – oferta pobytu.

Domek Szwajcarski

Dworek- samotnia wniesiona dla Edwarda Raczyńskiego w latach 1817–1819. Modrzewiowy dom szwajcarski jest budowlą piętrową o konstrukcji zrębowej. Dachy były dawniej kryte matami słomianymi. Na piętrze wokół budynku biegnie drewniany ganek z prowadzącymi do niego zewnętrznymi schodami.

Równolegle z budową dworu na wyspie nasadzono nowe drzewa liściaste, między innymi lipy, dęby i wierzby. Budynek był wielokrotnie remontowany i przekształcany w XIX i XX wieku. Po drugiej wojnie światowej domek szwajcarski użytkowany był przez PTTK, Państwowe Gospodarstwa Rybackie, Agencję Nieruchomości i Rozwoju Rynku Rolnego, aby ostatecznie przejść w użytkowanie gminy Zaniemyśl.

Kościół pw. św. Wawrzyńca

Świątynia wzniesiona w stylu neogotyku romantycznego w latach 1840-1842. Fundatorami obiektu, o czym świadczy zachowana tablica pamiątkowa umieszczona nad wejściem, byli Józef i Laura Jaraczewscy. Przy ścianie kościoła znajduje się grobowiec Edwarda Raczyńskiego, który zdobi posąg żony hrabiego Konstancji Raczyńskiej autorstwa Alberta Wolffa.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version