atrakcje

Zbąszyń

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 1 Średnia: 4]

Zbąszyń to miasto w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zbąszyń. Położony jest nad Jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą. To znaczący ośrodek wypoczynkowy. Zbąszyń promowany jest jako Region Kozła, którego nazwa pochodzi instrumentu ludowego, kozła, który jest jego symbolem. Region, który obejmuje także województwo lubuskie, ma pow. 1086 km² i zamieszkuje go ok. 57 000 mieszkańców. Miasto pierwotnie było pograniczną kasztelanią znajdującą się niedaleko granicy brandenbursko-polskiej. Najstarszy przekaz pochodzi z 1231 roku.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Zbąszyń

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zbąszyń 52.250100, 15.920900 Zbąszyń

Pozostałości twierdzy

Początki Zbąszynia sięgają czasów piastowskich. W zakolu Obry istniał wówczas gród kasztelański z komorą celną i osadą targową. Abraham Zbąski w latach 1560-1577 wybudował zamek w nowym miejscu, nad brzegiem Jeziora Zbąszyńskiego. Jego wnuk, kasztelan śremski Abraham Ciświcki, w latach 1613-1627 przekształcił warownię w założenie typu palazzo in fortezza. Od strony lądu znajdowały się wały ziemne w tzw. układzie staroholenderskim, których obronę wzmacniała dodatkowo fosa, wewnątrz zaś umieszczono rezydencję właściciela, ogród w stylu włoskim i obiekty gospodarcze. Przedsięwzięcie nie zostało nigdy ukończone, gdyż na przełomie XVII i XVIII stulecia posiadłość zaczęła obracać się w ruinę.
Fortecę zniszczyli Szwedzi podczas „potopu”, ale pozostałości nadal użytkowano. Ostatecznie opuszczony zamek rozebrały władze pruskie na początku XX wieku. W parku zachowały się piękne szpalery grabowe i aleja daglezjowa, a na wałach wyrosły okazałe dęby. Dziś resztki twierdzy z wieżą bramną są atrakcją turystyczną, jako niezwykłe rzadki zabytek budownictwa obronnego.

Kościół

Późnobarokowy kościół parafialny Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej zbudowany został w latach 1779–1796 według projektu Karola Marcina Frantza. Budowę finansował Stefan Garczyński, dziedzic zbąszyński. Świątynia powstawała ponad 20 lat, a utrudniały ją zamieszki wewnętrzne i zawieruchy wojenne. W latach 1830 i 1845 Zbąszyń nawiedziły wielkie pożary, spłonął wówczas rynek i ulice wiodące do Obry. W 1850 roku spalił się także kościół. Po tej katastrofie przystąpiono do dzieła odbudowy.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym