Wiatrak w Żdżenicach
Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś,  Zabytek techniki

Żdżenice

Wieś położona w powiecie tureckim w gminie Malanów. Odnaleziono tutaj cmentarzysko i amforę z epoki brązu datowane na lata 1100-900 p.n.e. Pochodzenie innych starożytności wiąże się z podróżującymi tędy szlakiem bursztynowym przez Kalisz do Bałtyku kupcami rzymskimi . Ze Żdżenic wywodzi się ród Siekiel – Zdzienickich herbu Korab.

Wiatrak koźlak

Drewniany wiatrak z I połowy XIX wieku, przerobiony z czasem na młyn elektryczny. Obecnie opuszczony i zrujnowany. Obiekt dostępny z drogi publicznej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version