dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Żelazków

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, siedziba gminy Żelazków. Liczy około 800 osób. Znajduje się około 15 km. na północ od Kalisza.

Dwór

Dwór pochodzi z 2 połowy XVIII wieku, został zbudowany dla Kajetana Radolińskiego. W latach 1796-1798 przebudowano go przez znanego architekta Fryderyka Alberta Lessela (z tego okresu pochodzą mury arkadowe). Dwór, zwrócony na wschód fasadą frontową, jest budynkiem parterowym w wysokim dachem masandrowym. Zbudowano go na planie prostokąta i zaopatrzono w czterokolumnowe ganki umieszczone na osi obu fasad. W latach 1974-1979 przeprowadzono gruntowny remont wraz z likwidacją bogatego wystroju wnętrz, boniowania elewacji facjat i adaptacji pomieszczeń na siedzibę Urzędu Gminy. W narożniku północno-wschodnim znajdowała się niegdyś kaplica dworska ze ścianami wyłożonymi marmoryzowaną, stiukową okładziną, zwieńczoną klasycystycznym gzymsem.
Brama wjazdowa pochodzi z 1871, w latach 70 XX wieku częściowo zrekonstruowana. Wstęp na teren parku wolny.

Oficyna

Oficyna zbudowana w latach 1796- 98 w stylu klasycystyczym. Jest to obiekt dwukodygnacyjny, na planie wydlużonego prostokąta, połączony z dworem biegnącą galerią. Dawniej mieściła kuchnię dworską, spiżarnię i magazynki a na piętrze pomieszczenia mieszkalne.

Park krajobrazowy

Park krajobrazowy jest usytuowany od zachodniej strony dworu, stanowiący pozostałość regularnego założenia parkowego z XVIII wieku, przekształcony w XIX wieku o powierzchni 1,6 hektara. W głębi parku, pomiędzy alejami, znajduje się niewielki staw.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA