dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Żelazków

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, siedziba gminy Żelazków. Liczy około 800 osób. Znajduje się około 15 km. na północ od Kalisza.

Dwór

Dwór pochodzi z 2 połowy XVIII wieku, został zbudowany dla Kajetana Radolińskiego. W latach 1796-1798 przebudowano go przez znanego architekta Fryderyka Alberta Lessela (z tego okresu pochodzą mury arkadowe). Dwór, zwrócony na wschód fasadą frontową, jest budynkiem parterowym w wysokim dachem masandrowym. Zbudowano go na planie prostokąta i zaopatrzono w czterokolumnowe ganki umieszczone na osi obu fasad. W latach 1974-1979 przeprowadzono gruntowny remont wraz z likwidacją bogatego wystroju wnętrz, boniowania elewacji facjat i adaptacji pomieszczeń na siedzibę Urzędu Gminy. W narożniku północno-wschodnim znajdowała się niegdyś kaplica dworska ze ścianami wyłożonymi marmoryzowaną, stiukową okładziną, zwieńczoną klasycystycznym gzymsem.
Brama wjazdowa pochodzi z 1871, w latach 70 XX wieku częściowo zrekonstruowana. Wstęp na teren parku wolny.

Oficyna

Oficyna zbudowana w latach 1796- 98 w stylu klasycystyczym. Jest to obiekt dwukodygnacyjny, na planie wydlużonego prostokąta, połączony z dworem biegnącą galerią. Dawniej mieściła kuchnię dworską, spiżarnię i magazynki a na piętrze pomieszczenia mieszkalne.

Park krajobrazowy

Park krajobrazowy jest usytuowany od zachodniej strony dworu, stanowiący pozostałość regularnego założenia parkowego z XVIII wieku, przekształcony w XIX wieku o powierzchni 1,6 hektara. W głębi parku, pomiędzy alejami, znajduje się niewielki staw.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version