
Zieliniec
Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Kołaczkowo. Najstarsze informacje o wsi pochodzą z XIII wieku. Pierwotnie miejscowość należała do Szaszorów- Opalów, aby z czasem przejść we władanie rodu, który przybrał nazwisko Zieleńscy. Po licznych potomkach Zieleńskich rodowy majątek kupuje Stanisław Grabski, a następnie gospodarują tutaj Nowowiejscy, Malczewscy, Sulinscy, Bronikowscy, Żychlińscy, Starzyscy, Tomiccy czy Radońscy, W 1881 roku Zieliniec staje się własnością rodziny Schulz, którzy mieszkają tutaj do początku XX wieku. Kolejny, a zarazem ostatni ród, który zakupił miejscowość to Wilkoszewscy herbu Jelita. Jako ostatniego dziedzica zapamięta się postać Witolda Wilkoszewskiego.
Pałac
Okazały pałac wzniesiony na początku XX wieku zapewne dla Wilkoszewskich. To okazały, dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie prostokąta. Front budynku zdobi portyk wielkiego porządku, jednak z architektonicznego punktu widzenia ciekawsza jest elewacja ogrodowa, gdzie również znajdziemy ozdobny portyk. Obecnie budynek służy jako Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez organizację Monar-Markot. Rezydencja dostępna jest wyłącznie z zewnątrz. Wnętrza całkowicie przekształcone bez wartości zabytkowej.
Kościół
Drewniana świątynia pw. św. Mikołaja pochodząca z XVII wieku, wzniesiona na miejscu wcześniejszych obiektów. Fundatorem kościoła prawdopodobnie była jeszcze rodzina Zielińskich. To niewielki obiekt zbudowany na planie prostokąta na kamiennej podmurówce. Z pierwotnego wyposażenia zachował się m.in. obraz św. Mikołaja oraz rzeźby z ołtarza głównego. Do najstarszych zabytków należą późnogotycka kamienna chrzcielnica, kropielnica oraz krzyż procesyjny z 1. połowy XV wieku.
Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.