Kościół w Zimnowodzie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Zimnowoda

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Borek Wielkopolski. Pierwsze informacje o Zimnowodzie pojawiają się w 1390 roku. Od końca XIV wieku stanowiła własność Zimnowodzkich, następnie Głosińskich i Marszewskich. Od połowy XVIII wieku gospodarowała tutaj rodzina Rychłowskich. Według spisu urzędowego z 1837 roku liczyła 238 mieszkańców w 24 domach. W 1872 roku wieś kupuje Mieczysław Kwilecki, a następnie Teodor Mycielski. W latach 1879-1919 właścicielem majątku był Alfred Mycielski z sąsiedniego Siedmiorogowa. Kolejną właścicielką była Maria Mycielska . Warto odnotować także Henryka Grocholskiego, który stał się posiadaczem Zimnowody w 1932 roku. Za swoją działalność patriotyczną został bowiem rozstrzelany przez Niemców na rynku w Gostyniu w 1939 roku.

Pałac

Pałac w Zimowodzie z 1864 roku jest przykładem rezydencji wzniesionej w kostiumie francuskim. Zaprojektował ją wybitny architekt Stanisław Hebanowski. Tak w bryle jak i rozplanowaniu przestrzennym parku nawiązuje do francuskiej architektury rezydencjonalnej XVII wieku. Park krajobrazowy zajmuje ok 13 ha powierzchni. Szczególnie wrażenie robią stawy oraz okazałe aleje grabowe, kasztanowców oraz lip. Na parterze rezydencji znajduje się reprezentacyjny, bogato dekorowany hol wejściowy, a także okazała jadalnia. W latach 50. XX wieku mieściły się tutaj kolonie letnie dla dzieci, a w latach 60. zakład lecznictwa odwykowego. Od 1968 roku zlokalizowano tutaj Państwowy Dom Pomocy Społecznej.

Kościół

Kościół pw. św. Trójcy z 1926 roku wzniesiony w stylu neorenesansowym. Świątynia została zniszczona w latach 40. XX wieku, a następnie odbudowana w latach 1948-1950.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version