kościół murowany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Złotniki

Booking.com

Wieś położona w powiecie kaliskim w gminie Koźminek. Pierwsze informacje o Złotnikach pochodzą z 1369 roku w dokumencie wystawionym przez króla Kazimierza Wielkiego dla Bartosza z Odolanowa. Początki założenia tutejszego cmentarza, wokół którego rozwinęła się obecna wieś, związane są z okresem szalejącej w okolicy epidemii cholery. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, chcąc uniknąć roznoszenia choroby, zmarłych grzebano z dala od zabudowań. W tym przypadku zdecydowano się na sosnowy lat, który należał do majątku dworskiego w Koźminku. Decyzją carskich urzędników został przyznany miejscowym chłopom, co oczywiście nie spodobało się szlachcie. Po latach sądowych sporów ostatecznie spór zażegnano, utworzono tutaj wiejskie pastwisko, a w 1914 roku ustalono także ostateczny zasięg cmentarza. W połowie XIX wieku pojawiają się także informacje o mieszkających tutaj pustelnikach.

Cmentarz i kaplica w Złotnikach

Kaplica

Początki tutejszej kaplicy cmentarnej związane są z legendą podaną przez E. Wypyszyńskiego: Przy drodze stała bardzo stara sosna, a na niej zawieszony obrazek Matki Bożej. Na tej sośnie miała się w jakimś bliżej nie dającym się ustalić czasie objawić Matka Boża, najprawdopodobniej pustelnikowi. Na tę pamiątkę miał powstać dzisiejszy Kościółek w Złotnikach. Pierwsze informacje o istniejącym tutaj kościółku pw. Najświętszej Marii Panny pochodzą z 1729 roku. Już w 1777 roku Radońscy z Koźminka ufundowali nowy, znacznie większy obiekt, który w 1831 roku uległ częściowemu zniszczeniu, lecz nadal funkcjonował. Obecny wygląd świątyni zawdzięczamy generalnej przebudowie z inicjatywy księdza Edwarda Kopczyńskiego przeprowadzonej w latach 1907-1917. Zlikwidowano wówczas drewniane kaplice boczne, podwyższono ściany oraz dostawiono wieżę z kaplicą Serca Jezusowego. We wnętrzu, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Boskiej w drewnianej złoconej sukience z XVIII wieku. Wizerunek ten uznawany jest za cudowny i słynący łaskami. Obecnie obiekt służy zarówno jako kaplica cmentarna jak i kościół filialny parafii św. Jana Ewangelisty z Koźminka.

Na okalającym kaplicę cmentarzu pochowano m.in. Andrzeja Mielęckiego, bohatera powstania śląskiego zamordowanego przez Niemców w Katowicach 17 sierpnia 1920 roku oraz powstańców styczniowych poległych podczas potyczki z wojskami carskimi na polach wsi Dębsko. Ich śmierć związana jest z napadem na pocztę carską, której dokonano pod dowództwem Wojciecha Korytkowskiego 4 listopada 1863 roku. Zginęli oni w trakcie odsieczy w nierównej walce z oddziałami prowadzonymi przez chorążego Winiarskiego i setnika Groszewa. Poległo wówczas 30 powstańców wraz ze swoim dowódcą.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA