Zagroda Krajeńska w Złotowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  muzeum,  pałac,  Powiat złotowski- zabytki i atrakcje,  skansen,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Zabytek techniki,  zabytkowy ratusz

Złotów

Booking.com

Miasto położone na północy województwa, siedziba powiatu złotowskiego. Prawa miejskie Złotów uzyskał jeszcze przed 1458 rokiem, jednak jego historia jest znacznie starsza- początki osady wiązane są z wczesnośredniowiecznym grodem Ziemi Krajeńskiej, który istniał tutaj już w XII wieku. Ośrodek ten przechodził burzliwe dzieje, po utracie praw miejskich zdobył je ponownie w 1665 roku. Warto pomnieć o postaci Jana Potulickiego, który na początku XVII wieku wzniósł tutaj zamek w stylu renesansowym. Niestety, nie przetrwał on do naszych czasów, gdyż podczas „potopu” został zniszczony przez wojska szwedzkie. To nie jedyne straty tamtego czasu, pod koniec XVII wieku Złotów chylił się ku upadkowi poprzez pożary, epidemie oraz wojny i uciążliwe kontrybucje. Po 1772 roku miasto znalazło się pod zaborem pruskim, stając się ośrodkiem polskiego ruchu gospodarczego i oświatowego. W wyniku I wojny światowej, pomimo protestów mieszkańców. Złotów pozostał w granicach administracyjnych Niemiec. Pomimo tego w okresie międzywojennym okolica była prężnym ośrodkiem polskości. Do Polski miasto powróciło dopiero po II wojnie światowej.

Ratusz w Złotowie

Legenda

Przed tysiącami lat ziemię złotowską porastała nieprzebyta puszcza. Niewielu obcych zaglądało w te strony, najwyżej kupcy wracający z bursztynem znad Bałtyku. Wśród lasów wznosił się tu zamek rozbójników, znanych w okolicy z niesłychanego okrucieństwa. Rozbójnicy ograbiając przejeżdżające karawany kupieckie wycinali je w pień i uchodzili z łupem do swego zamczyska.

Mieszkańcy puszczy składali swym bogom ofiary prosząc, aby ulżyli ich doli. Bogowie jednak byli głusi na te prośby. Aż pewnego ranka pojawił się w dziewiczej puszczy złotowskiej zbrojny hufiec rycerzy. Hufiec posuwając się wolno naprzód wypatrywał drożyny do zamczyska rozbójników. W gęstwie leśnej nie mógł jej odnaleźć. Nagle w odległości kilku kroków przed rycerzami pojawił się okazały jeleń. Ruchem łba wzywał rycerzy, aby podążyli za nim. I o dziwo… wyprowadził zbrojny hufiec na leśną drogę wiodącą do zamczyska. Rycerze zaatakowali rozbójników. Legenda głosi, że w sukurs przyszły im bobry ścinając drzewa, które stały się budulcem mostu. Myszy, które pojawiły się w czasie szturmu poprzegryzały rozbójnikom łuki i cięciwy. Zamek został zdobyty. W ręce rycerzy dostała się ogromna ilość złota, srebra, bursztynu i innych kosztowności. Przeznaczono je na budowę nowego zamku i miasta.

Ratusz

Ratusz wzniesiony w 1914 roku według projektu Adolfa Behra. Obok pomnik jelenia, symbolu w heraldyce miasta, który codzienne o godzinie 12.00 wykonuje obrót wokół własnej osi przy akompaniamencie porykiwań godowych, sygnałów myśliwskich i hejnału miejskiego.

Ratusz w Złotowie

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Ta barokowa świątynia powstała w latach 1661-1664 zapewne wedlug projektu Krzysztofa Bonadury Starszego. Prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat dłużej. Fundatorem obiektu był wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński. Miejscowa tradycja łączy powstanie kościoła z zakonem Bożogrobców, jednak dotychczas nie znaleziono na to wystarczającego potwierdzenia źródłach. Wiadomo jednak, że pierwsza świątynia musiała istnieć przynajmniej od XIV wieku. W 1619 roku z fundacji Jana Potulickiego wzniesiono nowy przybytek, lecz został on zniszczony podczas wojen szwedzkich w 1657 roku. Obecnie istniejąca świątynia została postawiona na planie krzyża łacińskiego. Składa się ona z prostokątnej, trójprzęsłowej nawy i przylegającego do niej od wschodu węższego, dwuprzęsłowego, prosto zamkniętego prezbiterium. Cenne, zachowane do dzisiaj siedemnastowieczne wyposażenie obejmuje m. in. zespół pięciu barokowych ołtarzy, ambonę, chrzcielnicę oraz grupę Ukrzyżowania na belce tęczowej. Centralną część ołtarza głównego stanowi obraz „Koronacja Najświętszej Marii Panny” wykonany w 1666 roku przez malarza Paulusa Hacka.

Zagroda Krajeńska

Ten niewielki skansen to urokliwie położona atrakcja turystyczna przy miejskiej promenadzie. Znajduje się tutaj zagroda szachulcowa z XVIII wieku z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Chatę zamieszkiwała niegdyś kmiecia rodzina, a rozkład pomieszczeń oraz ich wyposażenie wskazywały na posiadaną służbę. Adaptacja zagrody do celów muzealnych pozwoliła na zachowanie obiektu dla kolejnych pokoleń. Oprócz chaty w zagrodzie znajduje się również stodoła, chlewnia oraz kuźnia. Opłata za wstęp symboliczna.

Pałac Działyńskich

Rezydencja wzniesiona na przełomie XVIII oraz XIX wieku w stylu klasycystycznym. W latach 30. XIX wieku obiekt został przebudowany z inicjatywy rodziny Hohenzollernów prawdopodobnie według projektu pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Obecnie zaniedbany pałac, wynajmowany na mieszkania, dostępny jest wyłącznie z zewnątrz.

Pałac Działyńskich w Złotowie
Pałac Działyńskich w Złotowie

Dawny kościół ewangelicki

Klasycystyczny kościół protestancki wzniesiony w latach 1829-1839 według planów znanego architekta berlińskiego Karla Friedricha Schinkla z fundacji Fryderyka Wilhelma III. Trójnawowy, halowy obiekt wzniesiono na planie prostokąta. Nad całością dominuje wysoka, pięciokondygnacyjna wieża, nakryta dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem. Zabytek stanowi ważny element układu urbanistyczno-architektonicznego dawnego Złotowa oraz jest cennym świadectwem wielokulturowego dziedzictwa regionu. Po 1945 roku budynek przeszedł na własność kościoła katolickiego. W latach powojennych niestety rozebrano ambonowy ołtarz oraz zlikwidowano górną kondygnację empor. Obecnie budynek pełni funkcję kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Kostki.

Dawny kościół ewangelicki w Złotowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA