Pałac w Żołędnicy
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Żołędnica

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Rawicz. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku. Wymienia się wówczas Jana Donina. W XIX wieku Żołędnica stanowiła własność dóbr Józefa Mycielskiego. Wówczas nie istniało tutaj założenie dworskie. Około 1880 roku folwark kupuje baron Magnus von Hodeberg. W okresie międzywojennym wieś należała do rodziny Bitterów, a po wojnie do Państwowych Zakładów Hodowli Roślin.

Pałac

Rezydencja wzniesiona dla barona Magnusa Hodeberga prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Skromny pałac na planie kwadratu przypomina raczej podmiejską willę niż wiejską rezydencję. W dekoracjach fasady zastosowano boniowania wszystkich narożników, a część ogrodową zdobi dwukondygnacyjny aneks. We wnętrzu częściowo zachowana stolarka oraz reprezentacyjne drewniane schody. Obecnie mieszczą się tutaj biura Hodowli Zagrodowej Zwierząt. Całość założenia prezentuje dobry stan techniczny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA