kościół murowany,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Żydowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim w gminie Czerniejewo. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1357 roku. Pierwotnie wieś, leżąca na szlaku wiodącym z Gniezna na Śląsk, należała do kapituły gnieźnieńskiej, aby z czasem stać się własnością prywatną. Żydowo, rozwijając się całkiem dobrze za takich rodów jak Porajowie, Doliwowie czy Smoleńscy, na krótko w latach 1752-1869 stało się miastem uzyskując przywilej od króla Augusta III.

Kościół

Początki istnienia tutejszej parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sięgają XV wieku. Obecnie istniejąca, klasycystyczna świątynia z 1845 roku jest kolejnym obiektem wzniesionym w tym miejscu. Wcześniejszy kościół wzniesiony z muru pruskiego spłonął w 1811 roku. Murowany obiekt powstał dzięki fundacji dziedzica Piotra Chełmickiego oraz kanonika gnieźnieńskiego Walentego Grzeszkiewicza. Rozbudowa świątyni została przeprowadzona w latach 20. XX wieku o kaplice św. Antoniego i Matki Boskiej Gurowskiej. We wnętrzu do dzisiaj przechowuje się słynący łaskami, cudownie ocalony obraz Madonny z XVII wieku.

Kościół w Żydowie
Kościół w Żydowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA