Żytowiecko - kompleks kościelny
kościół murowany,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Żytowiecko

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Poniec. Pierwsze informacje o Żytowiecku pojawiają się w źródłach już w 1310 roku. Świątynia istniała tutaj na pewno już w połowie XV wieku. Kroniki odnotowują odnowienie drewnianego kościoła przez Mikołaja Mycielskiego w połowie XVII wieku. W 1873 roku tutejsza parafia była całkiem liczna- odnotowuje się 1921 wiernych.

Kościół

Kościół pw. św. Stanisława powstał w latach 1773- 1777 roku staraniem Maksymiliana Mielżyńskiego. Nie szczędził on wydatków na przybytek, dzięki czemu powstało jedno z ciekawszych dzieł epoki baroku w Wielkopolsce- niestety nieprzystosowane do ruchu pielgrzymkowego czy turystyki indywidualnej. Wokół ciekawy kompleks XVIII-wiecznych budowli, w tym brama oraz organistówka. Warto zwrócić także uwagę na grobowce oraz epitafia.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA