Żytowiecko - kompleks kościelny
kościół murowany,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Żytowiecko

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Poniec. Pierwsze informacje o Żytowiecku pojawiają się w źródłach już w 1310 roku. Świątynia istniała tutaj na pewno już w połowie XV wieku. Kroniki odnotowują odnowienie drewnianego kościoła przez Mikołaja Mycielskiego w połowie XVII wieku. W 1873 roku tutejsza parafia była całkiem liczna- odnotowuje się 1921 wiernych.

Kościół

Kościół pw. św. Stanisława powstał w latach 1773- 1777 roku staraniem Maksymiliana Mielżyńskiego. Nie szczędził on wydatków na przybytek, dzięki czemu powstało jedno z ciekawszych dzieł epoki baroku w Wielkopolsce- niestety nieprzystosowane do ruchu pielgrzymkowego czy turystyki indywidualnej. Wokół ciekawy kompleks XVIII-wiecznych budowli, w tym brama oraz organistówka. Warto zwrócić także uwagę na grobowce oraz epitafia.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA