Dwór w Siedmiorogowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Siedmiorogów Drugi

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Borek Wielkopolski. Dawniej nazwa miejscowości brzmiała jako Siedmiorogowo i Siebenwald. Pierwsze wzmianki pojawiają się w 1398 roku jako własność braci Jędrzeja i Pawła z sąsiedniej Zimnowody. Według spisu z 1837 roku mieszkało tutaj 240 osób w 29 domostwach. W 1930 roku majątek liczył aż 1334 ha.

Dwór

Jeden z najcenniejszych barokowych dworów w Polsce znajduje się w Siedmiorogowie. Mimo ogromnych wartości historycznych oraz niekwestowanych walorów estetycznych jego stan techniczny jest niestety pozostawiający wiele do życzenia. Powstał w 1732 roku (data wyryta na belce stropowej) dla Jana Tworzyjańskiego. Kolejnym właścicielem rezydencji w 1765 roku był podczaszy warszawski i starosta mieścicki Andrzej Szamocki, a następnie jego bratanek Antoni. W latach 40. XIX wieku dobra wydzierżawiono Smitkowskim. Ostatnimi właścicielami dworu byli Mycielscy.

Jest to typowy polski dwór- parterowy z wysokim łamanym dachem krytym gontem. Cechą charakterystyczną obiektu są bardzo wysokie murowane koniny, a przy bocznych ścianach znajdują się dwa kwadratowe alkierze. Wnętrze podobno jest całkowicie zdewastowane, ale trudno to określić, ponieważ okna zabytku zostały zamurowane- może to i dobrze. Obecnie jest w stanie zabezpieczonej ruiny. Podjazd pod dwór odbywa się wąską, polną drogą i na ten moment dostęp do obiektu jest swobodny. W zdziczałym parku pozostałości zabytkowej kapliczki oraz lodowni. Na próżno szukać tutaj dawnej świetności z zadbanym honorowym dziedzińcem, ogrodem włoskim i rzeźbami czy pomieszczeniem figarni z egzotycznymi roślinami. Wokół równie zaniedbane budynki folwarczne.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version