atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  hotel,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Bugaj

Bugaj to wieś licząca ok. 750 mieszkańców położona w województwie wielkopolskim, powiat wrzesiński, tuż przy Miłosławiu.

Dworek myśliwski

Zameczek myśliwski w Bugaju, tak zawana Bażantaria (do 1945 roku prowadzona była tu hodowla bażantów) został wzniesiony około połowy XIX wieku prawdopodobnie według projektu Seweryna Mielżyńskiego. Zbudowano go w formie średniowiecznego zespołu obronnego z polnych kamieni i cegły. Budynek mieszkalny jest parterowy z basztą i ośmioboczną wieżyczką, otoczony częściowo murem z krenelażem i otworami strzelniczymi. Na murze w narożu ustawiono drewnianą czatownię. Po wojnie został częściowo zniszczony a w 1974 roku odbudowany. Kolejny generalny remont miał miejsce kilka lat temu. Dzisiaj to pięknie odrestaurowany zabytek, który służy jako hotel i restauracja pod nazwą Darz Bór ( tradycyjne powitanie leśników i myśliwych). Będąc w okolicy koniecznie trzeba tutaj wstąpić, tym bardziej, że restauracja serwuje całkiem smaczne posiłki w rozsądnych cenach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA