pałac,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Czechnów

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Bojanowo. Miejscowość położona jest na terenie historycznego Śląska, w okresie międzywojennym znajdowała się w granicach Niemiec i występowała pod nazwą Zechen. Majątek przed 1939 rokiem obejmował 278 hektarów gruntów należących do rodziny Krausse. Gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła, koni i trzody chlewnej oraz uprawie zbóż.

Czechnów- fotografia przedwojenna

Pałac

Pałac powstały w 1924 roku wedle projektu wrocławskich architektów Kleina i Wolfa dla Alfreda Krausse. Zabytek posiada liczne cechy neogotyckie, w tym ostrołukowe wnęki, chociaż widać także wpływy modernizmu. Obiekt wzniesiono z cegły maszynowej o dekoracyjnym układzie na podmurówce z kamienia polnego. Od północy znajduje się prostokątny taras z werandą poprzedzony schodami. Warto zwrócić uwagę na oryginalną tarczę zegara umieszczoną w fasadzie wschodniej skierowaną w stronę folwarku. Pałac opuszczony, w stosunkowo dobrym stanie technicznym, dostępny z zewnątrz.

W sąsiedztwie rezydencji znajduje się zespół folwarczny z przełomu XIX/ XX wieku.

Dawny folwark w Czechnowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version