Zespół sanatoryjny Staszycówka
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wieś

Ludwikowo

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Mosina. Miejscowość ukształtowała się dopiero w XIX wieku, a nazwa tej niewielkiej osady pochodzi ponoć od imienia francuskiego króla Ludwika XIV. Na gruntach położonych wśród wzgórz, pomiędzy jeziorami Kociołek i Budzyńskim, powstał z czasem pensjonat, który dał początek dzisiejszemu sanatorium.

Zespół sanatoryjny Staszycówka

Z historią miejscowości nierozerwalnie związany jest zespół obiektów szpitalnych, dawne „Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy Staszycówka”, powstałych w otoczeniu lasów oraz parku pod koniec XIX wieku. Zgodnie z ówczesną modą przetrwałe do dzisiaj budynki zostały zaprojektowane w stylu szwajcarskim.
Po wschodniej stronie okazałego pensjonatu znajduje się ogród z dziedzińcem wypełnionym zielenią. Zamykają go dwie drewniane, ażurowe weranda, zwane leżakowniami, także wykonane w stylu szwajcarskim. Rozbudowa kompleksu w latach 20. oraz 30. XX wieku to już funkcjonalny modernizm takich architektów jak np. Mariana Pospieszalskiego. Z tego okresu pochodzą takie budynki jak portiernia, willa dyrektora, pawilon dla kobiet oraz mieszkania dla personelu. Wyrosły tutaj park wyróżnia wyjątkowo bogaty drzewostan. Ponadto na terenie szpitala znajduje się pijalnia „Ludwiczanka”, figurka Matki Bożej Niepokalanej oraz kaplica Św. Michała Archanioła. Całość kompleksu dostępna z zewnątrz.

Zespół sanatoryjny Staszycówka

W czasie II wojny światowej kompleks pełnił funkcję zakładu wynarodowiającego dla dziewczynek, sanatorium chorób płuc dla dorosłych, a pod koniec wojny także szpitala wojennego Armii Czerwonej. Obecnie działa tutaj Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version