Kościół w Otorowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Otorowo

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Szamotuły. Pierwsze informacje o znajdującym się tutaj kościele pochodzą z 1298 roku. Wiadomo, iż świątynia ufundowana przez miejscowych dziedziców powstała w połowie XIII wieku. O kilka lat starsze informacje, bo pochodzące z 1284 roku, nawiązują do właściciela wsi Tomisława z Szamutuł. Od 1580 roku należała do takich rodów jak Buczewskich, Skrzydlewskich, Kachlińskich, Łozieńskich, Bobolewskich, Bronikowskich oraz Moszczeńskich. Warto wspomnieć, iż w latach 1843– 1844 u rodziny Moszczyńskich mieszkał poeta Roman Zmorski. W 1888 roku Otorowo przeszło na własność księcia Ernesta von Sachse-Altenburg, a od 1922 roku sióstr urszulanek szarych.

Zabytkowa rezydencja w Otorowie
Zabytkowa rezydencja w Otorowie

We wsi oprócz opisanej poniżej świątyni znajduje się także zabytkowa rezydencja z 1738 roku.

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w połowie XIII wieku, następnie został zasadniczo rozbudowany i przebudowany w latach 30. XVI stulecia. W połowie XVIII wieku był poważnie zniszczony, w związku z czym na przestrzeni kolejnych lat poddawano go remontom oraz dalszej przebudowie. Wydatny udział odegrała tutaj rodzina Moszczeńskich, która to fundowała prace w 1784 roku oraz 1837 roku. Powstała wówczas m.in. późnoklasycystyczna kaplica grobowa dla Stanisława Moszczeńskiego projektu Karola Ceptowskiego.

Obecnie obiekt można scharakteryzować jako późnogotycką, orientowaną świątynię, murowaną z cegły w układzie polskim, o trójprzęsłowej konstrukcji nawy. Ozdobny szczyt fasady zapewne został ukształtowany na przełomie XVIII/XIX wieku. Wnętrze nawy kościoła nakryte jest efektownym sklepieniem gwiaździstym. Wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII wieku. Szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem umieszczony w ołtarzu głównym. Przykościelny cmentarz otoczony jest murem z charakterystyczną późnobarokową dzwonnicą z końca XVIII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA