Kościół w Siedlcach
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Siedlec

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 92, która dzieli ją na dwie części- tą z pałacem oraz po drugiej stronie z kościołem. Początki miejscowości sięgają XIII wieku i związane są z zakonem Joanitów. Od XIV wieku własność rodziny Grzymalitów, którzy od nazwy miejscowości przyjęli nazwisko Siedleckich. To za ich czasów wzniesiono tutaj pierwszy dwór obronny. Kolejne rody działające w Siedlcu to Grudzińscy oraz Krzyccy. Ten drugi ród rozpoczął budowę pałacu, który stanowi najcenniejszy zabytek wsi. Następnie gospodarzyli tutaj Grabowscy, Potuliccy i Mielżyńscy.

Kościół

Późnobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1770-1775 wzniesiony przez kasztelana Antoniego Krzyckiego. Wcześniejsze świątynie w tym miejscu wzmiankowane są od 1260 roku z fundacji zakonu Joanitów.

Pałac

Rezydencja ziemiańska w Siedlcach swoimi korzeniami sięga średniowiecza. Obecny pałac rozpoczął budować w 1770 roku Antoni Krzycki herbu Kotwicz. Niedokończoną inwestycję kontynuował syn Onufry, który zatrudnił do tego celu wybitnego architekta Jana Christiana Kamsetzera. Spory budynek wzniesiono na planie prostokąta z dwoma bocznymi ryzalitami. Cofniętą część środkową zdobi klasycystyczny portyk zwieńczony reliefem rzymskiego wojownika w rydwanie. Parter obiektu zdobiony jest boniowaniem oraz uwydatnionym gzymsem. Obiekt stanowi własność prywatną i jest obecnie wystawiony na sprzedaż. We wnętrzu zachowały się ponoć bogate zdobienia reprezentacyjnych pomieszczeń, lecz jako, że rezydencja jest niedostępna nie dostąpiłem tej przyjemności przyjrzenia się jej z bliska.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version