Kościół w Siedlcach
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Siedlec

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 92, która dzieli ją na dwie części- tą z pałacem oraz po drugiej stronie z kościołem. Początki miejscowości sięgają XIII wieku i związane są z zakonem Joanitów. Od XIV wieku własność rodziny Grzymalitów, którzy od nazwy miejscowości przyjęli nazwisko Siedleckich. To za ich czasów wzniesiono tutaj pierwszy dwór obronny. Kolejne rody działające w Siedlcu to Grudzińscy oraz Krzyccy. Ten drugi ród rozpoczął budowę pałacu, który stanowi najcenniejszy zabytek wsi. Następnie gospodarzyli tutaj Grabowscy, Potuliccy i Mielżyńscy.

Kościół

Późnobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1770-1775 wzniesiony przez kasztelana Antoniego Krzyckiego. Wcześniejsze świątynie w tym miejscu wzmiankowane są od 1260 roku z fundacji zakonu Joanitów.

Pałac

Rezydencja ziemiańska w Siedlcach swoimi korzeniami sięga średniowiecza. Obecny pałac rozpoczął budować w 1770 roku Antoni Krzycki herbu Kotwicz. Niedokończoną inwestycję kontynuował syn Onufry, który zatrudnił do tego celu wybitnego architekta Jana Christiana Kamsetzera. Spory budynek wzniesiono na planie prostokąta z dwoma bocznymi ryzalitami. Cofniętą część środkową zdobi klasycystyczny portyk zwieńczony reliefem rzymskiego wojownika w rydwanie. Parter obiektu zdobiony jest boniowaniem oraz uwydatnionym gzymsem. Obiekt stanowi własność prywatną i jest obecnie wystawiony na sprzedaż. We wnętrzu zachowały się ponoć bogate zdobienia reprezentacyjnych pomieszczeń, lecz jako, że rezydencja jest niedostępna nie dostąpiłem tej przyjemności przyjrzenia się jej z bliska.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version