Dawny dwór w Dobieżynie
dwór,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dobieżyn

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Buk. Pierwsze informacje o wsi w źródłach pisanych pojawiają się od XIV wieku. Od początku swojego istnienia była własnością kościelną jako jedna ze wsi klucza bukowskiego. W posiadaniu kapituły biskupów poznańskich widnieje aż do końca XVIII wieku, czyli momentu sekularyzacji dóbr wprowadzonej przez Rząd Pruski. Po włączeniu Wielkopolski do Prus majątek był dzierżawiony. Z czasem przechodzi na własność Leona Macieja Szołdrskiego herbu Łodzia i jego żony Józefy ze Świderskich. Leon był kapitanem wojsk polskich a swą karierę zaczynał w gwardii honorowej witającej cesarza Napoleona w Bytyniu. W 1885 roku na Dobieżyn składała się wieś oraz dwa folwarki. Pod koniec XIX wieku majątkiem zarządza już Carl Mackenprang. W czasie II wojny światowej wieś nosiła nazwę Doberfeld.

Dwór

Rezydencja wzniesiona w końcówce XIX wieku prawdopodobnie dla Carla Mackenpranga. Parterowy, późnoklasycystyczny obiekt wzniesiono na planie prostokąta, a jego charakterystycznym elementem jest kwadratowa wieża. Trudno określić jak wyglądał początkowo, gdyż obiekt był wielokrotnie przebudowywany i niektóre z jego elewacji w ogóle nie przypominają pierwotnych. Po ostatnim remoncie w ogóle trudno dostrzec w nim oryginalnych kształtów. Najwięcej pierwotnych cech stylowych zachowała pięcioosiowa fasada, a reszta elewacji to już zupełnie inna historia. Pomimo estetycznego wykonania obiekt zatracił całkowicie swój rezydencjonalny urok. Finalną ocenę całości, czyli połączenia nowoczesności oraz starych murów pozostawiam czytelnikom. Dwór obecnie pełni rolę wiejskiego domu kultury. Park krajobrazowy nie zachował się do naszych czasów.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version