Pałac w Iłówcu
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Iłówiec

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze informacje źródłowe pojawiają się z około 1300 roku i wspominają o komesie Wisławie herbu Łodzia. Gniazdo rodowe Iłowieckich, którzy mieszkali tutaj do XVII wieku. Następni właściciele to rodzina Małachowskich, a później także Szołdrscy, Zborowscy i Lehmann- Nitsche. W 1882 roku funkcjonowała tutaj gorzelnia, młyn parowy, cegielnia oraz tartak. W rękach potomków tego niemieckiego rodu Iłówiec został aż do końca II wojny światowej.

Kościół

Późnoklasycystyczny kościół pw. św. Andrzeja z 1841 roku wzniesiony na miejscu wcześniejszych drewnianych świątyń. Na początku XX wieku rozbudowano obiekt o wieżę. Parafia istnieje co najmniej od XV wieku.

Kościół pw. św. Andrzeja w Iłówcu

Pałac

Eklektyczny pałac z 1866 roku powstały dla rodziny Lehmann- Nitsche z wykorzystaniem murów wcześniejszego obiektu pochodzącego z XVIII wieku. Elewacja rezydencji nawiązuje do budynku berlińskiej opery, co stanowi niezwykłą rzadkość. Nad wejściem dekoracja rzeźbiarska z postaciami kobiet w otoczeniu symboli postępu w rolnictwie- stąd widoczny lokomobil i pług mechaniczny. Całość stanowi zgrabne połączenie wiejskiej rezydencji z wyglądem miejskiego pałacu. Budowniczy rezydencji Rolf Eberhard Lehmann był rolnikiem oraz przemysłowcem, postawił ją dla swojego syna Eugena.

Wokół zespół folwarczny z przełomu XIX/XX wieku z takimi budynkami jak stajnia, neogotycki kurnik, spichlerze oraz czworaki. Całość niedostępna- zgodnie z tabliczkami przy wejściu stanowi własność prywatną (można pooglądać jedynie z drogi). Pałac znajduje się w idealnym stanie technicznym, natomiast założenie folwarczne potrzebuje remontu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version