Pałac w Iłówcu
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Iłówiec

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze informacje źródłowe pojawiają się z około 1300 roku i wspominają o komesie Wisławie herbu Łodzia. Gniazdo rodowe Iłowieckich, którzy mieszkali tutaj do XVII wieku. Następni właściciele to rodzina Małachowskich, a później także Szołdrscy, Zborowscy i Lehmann- Nitsche. W 1882 roku funkcjonowała tutaj gorzelnia, młyn parowy, cegielnia oraz tartak. W rękach potomków tego niemieckiego rodu Iłówiec został aż do końca II wojny światowej.

Kościół

Późnoklasycystyczny kościół pw. św. Andrzeja z 1841 roku wzniesiony na miejscu wcześniejszych drewnianych świątyń. Na początku XX wieku rozbudowano obiekt o wieżę. Parafia istnieje co najmniej od XV wieku.

Kościół pw. św. Andrzeja w Iłówcu

Pałac

Eklektyczny pałac z 1866 roku powstały dla rodziny Lehmann- Nitsche z wykorzystaniem murów wcześniejszego obiektu pochodzącego z XVIII wieku. Elewacja rezydencji nawiązuje do budynku berlińskiej opery, co stanowi niezwykłą rzadkość. Nad wejściem dekoracja rzeźbiarska z postaciami kobiet w otoczeniu symboli postępu w rolnictwie- stąd widoczny lokomobil i pług mechaniczny. Całość stanowi zgrabne połączenie wiejskiej rezydencji z wyglądem miejskiego pałacu. Budowniczy rezydencji Rolf Eberhard Lehmann był rolnikiem oraz przemysłowcem, postawił ją dla swojego syna Eugena.

Wokół zespół folwarczny z przełomu XIX/XX wieku z takimi budynkami jak stajnia, neogotycki kurnik, spichlerze oraz czworaki. Całość niedostępna- zgodnie z tabliczkami przy wejściu stanowi własność prywatną (można pooglądać jedynie z drogi). Pałac znajduje się w idealnym stanie technicznym, natomiast założenie folwarczne potrzebuje remontu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version