Kościół w Jaktorowie
kościół drewniany,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Jaktorowo

Wieś położona w powiecie chodzieskim w gminie Szamocin. Nazwa miejscowości ponoć pochodzi od imienia Jaktor — dawnego spolszczenia Hektora. Pierwsze wzmianki o tutejszych właścicielach ziemskich pochodzą z początku XV wieku, gdy była w posiadaniu Abrahama i Andrzeja Nałęczów, synów Dobrogosta z Jaktorowa. Część wsi wchodziła wówczas w skład sporych dóbr Łukowskich z Łukowa. Historia wsi jest jednak starsza, pierwszy tutejszy kościół wzniesiono po 1288 roku. Około 1555 roku wieś odziedziczyli synowie Sebastiana Jaktorowskiego: Andrzej, Feliks, Mikołaj, Łukasz, Jan i Krzysztof. W drugiej połowie XVII wieku właścicielem Jaktorowa był Kazimierz Łakiński h. Pelikan. Pod koniec XIX wieku majątek został przejęty przez bank, następnie został częściowo rozparcelowany. W 1907 roku dobra nabył Stanisław Maria Marceli hr. Żółtowski h. Ogończyk. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Józef Horoch. Dobra w 1926 roku miały około 1000 ha obszaru i dostarczały 2616 talarów czystego dochodu gruntowego.

Kościół cmentarny

Kościół cmentarny pw. św. Anny wzniesiony w 1763-1776 roku z fundacji Jakuba Łakińskiego w miejscu poprzednich obiektów. Pierwszy kościół z XIII wieku przejęli na przełomie XVI i XVII wieku protestanci. Szczęśliwie w 1904 roku został wyremontowany i wzmocniony przez Adama Żółtowskiego. W okresie międzywojennym wyremontowano dach. Współcześnie parafia także bardzo dba o zabytek.


Obecny obiekt z uwagi na swoją zdwojoną konstrukcję ścian (zrębowa i szkieletowa) stanowi bardzo ciekawy przykład drewnianego budownictwa sakralnego. Wnętrze jest jednonawowe, nakryte prostym stropem pokrytym polichromią z 1947 roku. Wyposażenie pochodzi przełomu XVII i XVIII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA