kościół murowany,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Janków Zaleśny

Wieś położona w powiecie ostrowskim w gminie Raszków. Znana od 1246 roku jako Iancovo, własność arcybiskupstwa w Gnieźnie. Wiadomo, że już w tym okresie musiał istnieć tutaj kościół. Od II połowy XV wieku własność królewska. Od 1819 roku Janków należał do tzw. księstwa krotoszyńskiego rodziny Thurn und Taxis. Niemieccy magnaci nie inwestowali zbytnio w rozwój tych dóbr, tylko czerpali z nich zyski. Jednym z nielicznych wyjątków był Janków, gdzie wznieśli wspaniałą świątynię.

Kościół

Majestatyczny kościół pw. św. Wojciecha widoczny jest z daleka, górując nad wszystkimi zabudowaniami okolicy. Świątynia została wzniesiona z fundacji księcia Thurn und Taxis w latach 1905-1907 staraniem ks. Juliana Rojewskiego. Za architekturę przybytku odpowiadał Heliodor Matejko. Powstał jako obiekt trzynawowy, na planie krzyża łacińskiego, w stylu neoromańskim z użyciem form neogotyckich i neorenesansowych. Nad głównym wejściem wybudowano pięćdziesięciometrową wieżę- to ona robi największe wrażenie wśród niskiej zabudowy i właściwie płaskiego terenu okolicznych pól. Wewnątrz polichromia Wacława Taraczyńskiego z 1945 roku, a w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z przełomu XVII/ XVIII wieku. Zachowało się także książęce wyposażenie kościoła: ołtarze, ambona, 26-głosowe organy, konfesjonały, chrzcielnica czy stacje drogi krzyżowej- wszystko zostało wykonane w jednym warsztacie.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version