Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś,  z lotu ptaka

Licheń Stary

Spora wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Znajduje się tutaj największy kościół w Polsce. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia w 1151. Tego roku Piotr Dunin postawił granitowy krzyż w połowie drogi między Grąblinem a Licheniem, znacząc tym samym szlak z Kalisza do Kruszwicy. W połowie XV wieku Licheń był określany w dokumentach jako miasteczko, które w późniejszych wiekach należało do różnych rodów. Niszczycielski najazd Szwedów w roku 1655 położył kres rozwojowi osady.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Z historią licheńskiego sanktuarium nierozdzielnie związane są cudowne objawienia maryjne. Pierwsze miało miejsce w 1813 roku. Polski żołnierz Tomasz Kłossowski został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Tam, modląc się do Matki Bożej, ujrzał jej postać idącą po polu bitwy ze znakiem orła białego na sercu. Kłossowski ocalał i tak jak obiecał Maryi, przez ponad 20 lat pielgrzymował i szukał najwierniejszej kopii jej wizerunku. Kiedy takowy odnalazł, powiesił obraz na drzewie w lasku Grąblińskim koło Lichenia, w swojej rodzinnej parafii. Po latach Matka Boska ukazywała się tutaj kilkakrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatkowi. Podczas objawień w lesie grąblińskim wzywała do modlitwy, szczególnie różańcowej. Decyzją ks. Michała Marszewskiego, biskupa diecezji kujawsko-kaliskiej, cudowny obraz w 1852 roku zostaje przeniesiony do niewielkiej kaplicy w Licheniu.

Kilka lat później, po intensywnych pracach budowlanych, 18 października 1858 roku, nowa świątynia pw. św. Doroty została konsekrowana przez biskupa kaliskiego, Jana Marszewskiego. W tym samym dniu przeniesiono do niej obraz Matki Boskiej Bolesnej i stała się ona lokalnym miejscem pielgrzymkowym. Do czasu wybudowania współczesnej bazyliki obraz przez ponad 150 lat znajdował się właśnie tutaj.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

W 1994 roku rozpoczęto budowę nowego sanktuarium. To monumentalna, piępięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Prowadzące do niej 33 schodki mają nawiązywać do lat życia Jezusa na Ziemi. Ponadto, w kościele znajduje się 365 okien – odpowiadających liczbie dni w roku oraz 52 otwory drzwiowe, mówiące o liczbie tygodni w roku kalendarzowym. Świątynię podtrzymuje także 12 kolumn symbolizujących apostołów. Postała z inicjatywy marianina Eugeniusza Makulskiego według projektu Barbary Bieleckiej. Oprócz przedstawionych danych bazylika w Licheniu to na pewno obiekt wzbudzający liczne kontrowersje związane z architekturą, przepychem, ogromem konstrukcji i specyficznym stylem turystyki pielgrzymkowej. Na pewno jednak kościół ten stał się symbolem tej części regionu.

W 2010 roku roku otwarto Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego z wieloma cennymi eksponatami. Można tutaj zobaczyć kolekcję szabel od XVI do XX wieku, hełmy husarskie, pasy kontuszowe, listy królewskie, obrazy olejne o tematyce sakralnej od XVII po XIX wieku, grafiki, które wykonał Rembrandt Harmensz van Rijn a także te, które wyszły z warsztatu Petera Paula Rubensa. Ponadto w kolekcji muzeum znajdują się rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku i inne cenne zabytki. Muzeum Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym jest kontynuacją utworzonego w 1925 roku Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 roku do 2006 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA