dwór,  kościół murowany,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Rozdrażew

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, siedziba gminy. Rozdrażew dawniej był miastem- lokację miejską uzyskał przed 1448 rokiem, a pierwsze wzmianki pojawiają się już w 1270 roku. Już na początku XVI wieku z nieznanych powodów stał się jednak ponownie wsią. W latach 1819-1927 był częścią księstwa krotoszyńskiego rodziny Thurn und Taxis. Do dzisiaj zachował się układ przestrzenny niewielkiego miasteczka z rynkiem pośrodku.

Kościół

Późnorenesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z fundacji biskupa włocławskiego Hieronima Rozdrażewskiego z około 1640 roku. Wzmianki o świątyni w Rozdrażewie występują jednak kilka wieków wcześniej i sięgają średniowiecza. Pod koniec XIX wieku świątynię rozbudowano z fundacji książąt Thurn und Taxis oraz parafian. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII wieku.

Dwór

Dwór z pierwszej połowy XIX wieku zlokalizowany przy ul. Parkowej. Początkowo był to niewielki obiekt, a obecny kształt zbliżony do litery L uzyskał w wyniku rozbudowy z okresu międzywojennego. Zachowana oryginalna dekoracja okienna oraz taras od strony ogrodu. Pierwotnie dwór mógł powstać dla dzierżawcy majątku książąt Thurn und Taxis, po I wojnie światowej należał m.in. do zasłużonego dla lokalnej społeczności mjr dr Jana Luttelmana. Po II wojnie światowej obiekt częściowo był wykorzystywany jako szkoła oraz mieszkania. Zdewastowany w okresie PRLu, później także nieremontowany. Obiekt obecnie zaniedbany oraz niedostępny- częściowo widoczny z drogi. Wokół pozostałości dawnego folwarku – w tym stajnie, chlew i stodoła.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version