dwór,  kościół murowany,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Rozdrażew

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, siedziba gminy. Rozdrażew dawniej był miastem- lokację miejską uzyskał przed 1448 rokiem, a pierwsze wzmianki pojawiają się już w 1270 roku. Już na początku XVI wieku z nieznanych powodów stał się jednak ponownie wsią. W latach 1819-1927 był częścią księstwa krotoszyńskiego rodziny Thurn und Taxis. Do dzisiaj zachował się układ przestrzenny niewielkiego miasteczka z rynkiem pośrodku.

Kościół

Późnorenesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z fundacji biskupa włocławskiego Hieronima Rozdrażewskiego z około 1640 roku. Wzmianki o świątyni w Rozdrażewie występują jednak kilka wieków wcześniej i sięgają średniowiecza. Pod koniec XIX wieku świątynię rozbudowano z fundacji książąt Thurn und Taxis oraz parafian. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII wieku.

Dwór

Dwór z pierwszej połowy XIX wieku zlokalizowany przy ul. Parkowej. Początkowo był to niewielki obiekt, a obecny kształt zbliżony do litery L uzyskał w wyniku rozbudowy z okresu międzywojennego. Zachowana oryginalna dekoracja okienna oraz taras od strony ogrodu. Pierwotnie dwór mógł powstać dla dzierżawcy majątku książąt Thurn und Taxis, po I wojnie światowej należał m.in. do zasłużonego dla lokalnej społeczności mjr dr Jana Luttelmana. Po II wojnie światowej obiekt częściowo był wykorzystywany jako szkoła oraz mieszkania. Zdewastowany w okresie PRLu, później także nieremontowany. Obiekt obecnie zaniedbany oraz niedostępny- częściowo widoczny z drogi. Wokół pozostałości dawnego folwarku – w tym stajnie, chlew i stodoła.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version