Węgierskie- pałac
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Węgierskie

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1371 roku. Dzieje wcześniejsze mają być ponoć związane z osadnictwem Węgierskim, a dokładniej z węgierskimi jeńcami wojennymi. Miejscowość należała m.in. do Węgierskich, Malczewskich oraz Bronikowskich. W 1890 roku Węgierskie przejął Bank Kredytowy w Szczecinie, a następnie wieś kupiła rodzina Ziołeckich herbu Pobóg gospodarząc tutaj aż do II wojny światowej. Grobowiec tej rodziny znajduje się na cmentarzu w pobliskim Czerlejnie.

Pałac

Pałac we wsi Węgierskie powstał na początku XX wieku z przekształcenia wcześniej istniejącego w tym miejscu dworu. Architektem był słynny Roger Sławski a inwestycję zrealizował Bolesław Ziołecki. Tak się składa, że architekt był spokrewniony z Ziołeckimi, więc na pewno zależało mu na udanej realizacji. I tak też w rzeczywistości było. Budynek posiada cechy neorenesansowe, a jego charakterystycznym elementem jest imponujący portyk. Jest on nietypowy za sprawą ażurowej, filarowo-kolumnowej konstrukcji. Obiekt wydaje się być zamieszkany i niedostępy, jednak park na ten moment pozostaje otwarty.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version