Pałac w Żychlinie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Żychlin

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Stare Miasto na południe od Konina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w późnym średniowieczu. Przez wiele lat wieś należała do rodu Żychlińskich, następnie także Bronikowskich. W połowie XIX wieku miejscowość liczyła 24 domy. W 1926 roku areał Żychlina wynosił aż 1360 ha, nadal należąc do potomków Bronikowskich.

Pałac

Pierwsza rezydencja w Żychlinie istniała co najmniej od końca XIV wieku, brakuje jednak szczegółowych informacji na jej temat. Bardziej skonkretyzowane opisy pochodzą dopiero z połowy XVIII wieku i wspominają o istnieniu w tym czasie dwóch dworów- drewnianego i murowanego. Obecnie istniejący obiekt powstał dopiero w latach 1820-1821 dla Rafała Ksawerego Bronikowskiego projektu prawdopodobnie Tomasza Pelletiera. Był to spory obiekt mieszczący pierwotnie dwadzieścia pokoi. Niestety liczne przebudowy, także te powojenne adaptujące budynek na szkołę, zatarły oryginalny wygląd pałacu. Patronem szkoły jest Fryderyk Chopin, który w pierwszych dniach września 1829 roku gościł w rezydencji na hucznym weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego. Na trzydniowej imprezie bawił się także kwiat ziemiaństwa kaliskiego, sieradzkiego oraz konińskiego. Podobno podczas zabawy jeden z uczestników, aby wykupić swój fant miał za zadanie „uczynić coś takiego, aby wszystkich zadowolić”. Zgodnie z zachowanymi zapiskami miał on upleść z roślin pochodzących z pałacowego parku wianek, po czym włożyć go na głowę młodego Fryderyka ze słowami „wieńczę talent i cnotę”. Ciekawym jest fakt, że było to wesele… dwóch par, o czym często się zapomina. Przyrzeczenie złożyli sobie także Aniela i Wiktor Kurnatowscy. Według zachowanych wspomnień Anieli kompozytor „nie był jeszcze sławny, ale grał cudownie. Cisza była w salonie jak makiem siał, nie był wesoły i grał tak smutno, że łzy się cisnęły do oczu”.

Pałac w Żychlinie

Pobyt Fryderyka Chopina uwieczniony został tablicą pamiątkową oraz pomnikiem. Otaczający zabytek ogólnodostępny park powstał na bazie starszego założenia, jednak zasadniczy kształt uzyskał w połowie XIX wieku. Odznacza się on dużą różnorodnością gatunkową, gdzie dominują drzewa liściaste, choć obecne są również pojedyncze drzewa iglaste, np. modrzew, sosna, świerk, żywotnik.  Wiele drzew osiągnęło pokaźne rozmiary, a niektóre z nich dziś objęte są ochroną pomnikową. Utworzono tutaj także ścieżkę dendrologiczną.

Kościół ewangelicki

Zbór w Żychlinie został założony około roku 1610. W następnym stuleciu Aleksander Żychliński zaciągnął u duchownych katolickich prywatny dług, w którego zastaw dał kościół. Należności zostały spłacone w terminie, ale sprawa odzyskania kościoła ciągnęła się latami. W roku 1754 Żychlin kupiła rodzina Bronikowskich, która także była wyznania reformowanego. W czasach konfederacji barskiej w 1769 roku dobra Bronikowskich zostały spustoszone przez bandę podszywającą się pod konfederatów. W tym samym czasie został zamordowany pastor J. S. Majewski.

Świątynia, która istnieje dzisiaj powstała w 1821 roku fundacji rodziny Bronikowskich. Podobno za projekt odpowiadała Joanna Florentyna z Potworowskich, żona Adama Bronikowskiego. Ozdobna fasada posiada ściany z kamiennym cokołem pokryte boniowaniem. Nad wejściem znajdują się cytaty z Pisma Świętego. Do wnętrza prowadzi prostokątny przedsionek ze schodami wiodącymi na emporę. Warto wspomnieć, iż jest to jedyna w Polsce nieprzerwanie działającą parafia ewangelicka.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version