Klasztor w Bieniszewie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Bieniszew

Booking.com

Osada położona wśród lasów dawnej Puszczy Bieniszewskiej, zaledwie kilka kilometrów na północ od Konina, powiat koniński. Na wzniesieniu zwanym Sowią Górą założono tutaj klasztor kamedułów. Można do niego dojechać drogą gruntową wytyczoną przez las.

Puszcza w Bieniszewie
Cudowne źródełko w Bieniszewie

Klasztor

Początki istnienia klasztoru w Bieniszewie zaczynają się w 1663 roku, kiedy właściciel okolicznych terenów Wojciech Kadzidłowski, starosta radziejowski i kasztelan inowrocławski, sprowadził tu kamedułów z Krakowa. Według legendy w miejscu lokacji pustelni, w 1003 roku, poniosło śmierć męczeńską pięciu uczniów św. Romualda, przez wielu uznawanych za pierwszych kamedułów na ziemiach polskich. Istniejący do dzisiaj murowany klasztor powstał dopiero w połowie XVIII wieku, wcześniejsze budynki zostały zniszczone w wyniku pożaru. Losy eremu były bardzo burzliwe. W 1819 roku podjęto decyzję o kasacie klasztoru. Dopiero 2 lipca 1937 roku kameduli powrócili do Bieniszewa po 118 latach nieobecności. Kilka lat później ponownie zostali rozproszeni – wywieziono ich do obozów koncentracyjnych, z których wrócił tylko jeden z nich. Po wojnie zastano znacznie zniszczone wnętrza, działał tutaj bowiem przez jakiś czas obóz Hitlerjugend.

W małych domkach, nazywanych eremami, mieszka tutaj dzisiaj kilku mnichów. Żyją według jednej z najbardziej surowych reguł zakonnych. Zobowiązani są do zachowywania przez kilka dni w tygodniu ścisłego milczenia i rezygnują ze spożywania mięsa. Niezwykle rzadko opuszczają również mury pustelni. Ich dzień zaczyna się o 3.45, potem biegnie niespiesznym rytmem wspólnych modlitw, przerywanych samotną pracą, czytaniem duchowym i posiłkami, by skończyć się już około godziny 20.00. Zgodnie z regułą w dzień powszedni na dziedziniec klasztoru i do kościoła mogą wejść tylko mężczyźni. Za to w każdą niedzielę o godz. 10:30 w pustelni odprawiana jest uroczysta msza święta, w której mogą uczestniczyć wszyscy, także kobiety. Dodatkowo, 3 dni w roku (drugi dzień Zielonych Świątek, 2 lipca oraz 8 września), klasztor jest cały dostępny dla wiernych i zwiedzających. Jest to zupełnie wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski, które koniecznie trzeba zobaczyć – czy to dla architektury, przyrody lub modlitwy w skupieniu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA