Kościół w Dębnie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Dębno

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Źródła historyczne po raz pierwszy wzmiankują Dębno w 1241 roku. W średniowieczu właścicielami wsi był ród Doliwów używający przydomku Kot. Jej najsłynniejszym przedstawicielem był Wincenty Kot (1395-1448), kanonik gnieźnieński i poznański, kanclerz kapitulny. W 1831 roku z wizytą u Mycielskich oraz proboszcza Cieślińskiego zawitał Adam Mickiewicz przy okazji pobytu w Śmiełowie. Gdyby wieszcz miał możliwość odwiedzenia Dębna w późniejszym okresie to na pewno by się miło zaskoczył.

Zakład Wodoleczniczy w Dębnie
Zakład Wodoleczniczy w Dębnie

Około 1845 roku Hrabia Stanisław Mycielski przekształcił wieś w uzdrowisko z prawdziwego zdarzenia. Do tego celu przebudowano nawet spichlerz na zakład wodoleczniczy. Kuracjusze mieli też do dyspozycji wspaniale urządzony park z altanką, mostkami, kręgielnią, fontanną czy neogotyckim budynkiem z czytelnią. Ponoć wody z otaczających Dębno wzgórz były transportowane do pałacu i domu zdrojowego za pośrednictwem drewnianych rur. Na leczenie do Dębna ściągało wiele znanych osobistości (ponoć leczył się tutaj ojciec Wisławy Szymborskiej, miejsce to odwiedził także skrzypek Apolinary Kątski, krakowski poeta Władysław Syrokomla), więc uzdrowisko zyskało renomę i stało się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, z którego do czasów obecnych… nie zostało praktycznie nic. Po sprzedaży majątku przez Mycielskich w 1862 roku i opuszczeniu Wielkopolski kolejne rodziny nie były zainteresowane taką działalnością. W latach międzywojennych majątek należał do Gustawa Carlsta, a wcześniej do rodziny Cohnów.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Kościół

Średniowieczny kościół parafialny wzniesiony z fundacji arcybiskupa Wincentego Kota w latach 1444-1447 na miejscu poprzedniego, wzmiankowanego w 1393 roku obiektu. W 1829 roku ówczesny właściciel wsi, Stanisław Mycielski zbudował na cmentarzu przykościelnym charakterystyczną, jedną z najpiękniejszych w Wielkopolsce, klasycystyczną dzwonnicę. W latach 1900-1910 kościół został przebudowany z zachowaniem jego pierwotnej formy, a wnętrza świątyni ozdobiono polichromią. Wyposażenie wnętrza stanowią m.in. neogotycki ołtarz główny i XVII-wieczne ołtarze boczne, ponadto zdobi je kamienna tablica fundacyjna z herbem Doliwa, insygniami biskupimi i łacińską inskrypcją fundacyjną wspomnianego już we wstępie arcybiskupa.

Pałac

Okazały pałac zbudowany dla rodziny Cohnów w 1877 roku na bazie wcześniejszego założenia rodziny Mycielskich. Rezydencja została wzniesiona w kształcie niewielkiego, czworobocznego zamku z dziedzińcem pośrodku. Front zdobiła okazała, arkadowa loggia. Przebudowa pałacu miała także miejsce w 1902 roku.

Od końca lat 60. XX wieku całość zaczęła stopniowo niszczeć. Początkowo służył za mieszkania komunalne, następnie obiekt przejęła jarocińska fabryka obrabiarek, aby ostatecznie służyć gospodarstwu rolnemu. Od 1990 roku rezydencja jest własnością prywatną, która początkowo przechodziła z rąk do rąk bez żadnego remontu. Obecnie prezentuje stan częściowo zabezpieczonej ruiny, którą ktoś próbował ratować na przełomie XX i XXI wieku- jednak bez powodzenia. W całkowicie zdziczałym parku znajduje się także klasycystyczne mauzoleum Cohnów.

Mauzoleum Cohnów w Dębnie
Mauzoleum Cohnów w Dębnie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA