Plac Wyzwolenia w Dolsku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Dolsk

Booking.com

Miasto położone w powiecie śremskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Dolsk jest pięknie położony nad jeziorem Dolskim Wielkim i Dolskim Małym. Po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana w 1136 roku. Położenie przy drodze handlowej z Wrocławia do Poznania przyczyniło się do rozwoju Dolska. Przez lata stanowiła własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a następnie, w bardzo długim okresie lat 1257–1798 także biskupów poznańskich. Prawa miejskie nadano w 1359 roku przywilejem Kazimierza Wielkiego dla biskupa poznańskiego Jana Doliwy. Na początku kolejnego wieku Władysław Jagiełło nadał miastu prawo miecza, czyli możliwość sądzenia spraw, za które groziła kara śmierci i jej wykonanie. W 1585 roku Stefan Batory nadał Dolskowi przywilej na pobieranie myta przewozowego, co znacznie zasiliło skarb miasta. XVI i XVII wiek to także rozwój rzemiosła. W okresie 1793–1919 Dolsk znajdował się w zaborze pruskim pod nazwą Dölzig.

Panorama Dolska
Panorama Dolska

Znany i pielęgnowany (tablica pamiątkowa znajduje się na obecnym Placu Wyzwolenia) jest epizod wizyty Adama Mickiewicza w Dolsku, który tędy przejeżdżał w stronę Książa. Ciekawie zostało to opisane na niniejszej stronie internetowej. W połowie XIX wieku wystąpiła niekorzystna sytuacja ekonomiczna. Pomimo tego w 1866 roku powstało tu pierwsze w Wielkopolsce kółko rolnicze. W 1919 roku miasto znalazło się w odrodzonej Polsce.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Dolsku i okolicach!

Plac Wyzwolenia

Dawny rynek, obecnie nazywany Placem Wyzwolenia, to regularnie rozplanowana przestrzeń miejska stworzona już w XIV wieku. Pierzeje rynku stanowią piętrowe kamieniczki z XIX wieku, a najstarszą z nich jest barokowy budynek nr 23 z połowy XVIII wieku. Dawniej na środku rynku stał ratusz, który został zniszczony w XIX wieku. Nowy budynek dla władz miejskich projektu Jana Kasińskiego powstał w 1981 roku z wykorzystaniem dawnych kamienic.

Kościół gotycki

Pierwsza wzmianka o kościele w Dolsku datowana jest na 1363 roku, jednak świątynia mogła tutaj istnieć już nawet w XII wieku. Obecny kościół pw. św. Michała Archanioła został wzniesiony w 1460 roku przez biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina Opalińskiego. 

Jest to obiekt późnogotycki, konstrukcji halowej, trójnawowej, wzniesiony na planie zwężającego się ku wschodowi prostokąta z niewyodrębnionym prezbiterium. Elewacja zachodnia zwieńczona została szczytem barokowym z XVII wieku. Do nawy południowej dobudowana została gotycka kaplica św. Anny ze sklepieniem gwiaździstym i przyległa do niej późniejsza kaplica z XVII wieku ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na uwagę zasługuje bogate wyposażenie kościoła, pochodzące z różnych okresów. Ołtarz główny, zbudowany w stylu renesansowym, pochodzi z około 1627 roku. Do wyposażenia świątyni należą także m.in. obraz Koronacji Matki Boskiej z 1627 roku, późnogotyckie stalle w prezbiterium czy późnogotycki lawaterz (rodzaj umywalni kapłańskiej) z inicjałami i herbem Łodzia bp. Andrzeja Opalińskiego.

Zabytek otoczony jest wiekowym, oszkarpowanym murem, z ceglaną późnobarokową bramą i dzwonnicą. Dzwonnice wzniesiono na planie kwadratu z czterema półkolistymi arkadami.

Dawny dwór biskupi

Tuż obok świątyni znajduje się późnobarokowa plebania z dachem mansardowym z lukarnami, uważana za najładniejszą tego typu budowlę w Wielkopolsce. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem! Plebania przypominająca bardziej dworek lub pałacyk powstała w latach 1758-1770 staraniem ks. Marcina Olbrycha, sekretarza biskupa Teodora Czartoryskiego. W 2001 roku odkryto wewnątrz zamalowane rokokowe polichromie przedstawiające krajobraz z ogrodem otaczającym rezydencję biskupią w Dolsku oraz scenki rodzajowe z postaciami muzykantów pochodzące z połowy XVIII wieku.

Drewniany kościół

Kościół pw. św. Ducha powstał w połowie XVI wieku. Aż do 1810 roku był świątynią szpitalną, dlatego znajdował się na uboczu dawnego miasta. Jest to obiekt konstrukcji zrębowej z zakrystią i niewielką kruchtą konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłami. Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XVII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA